Hypoteční slovník

Při řešení hypotéky, nebo úvěru na bydlení, se setkáte se spoustou odborných výrazů a termínů. V našem hypotečním slovníku naleznete všechny nejběžnější výrazy používané při vyřizování hypotéky.

Vyjadřuje poměr mezi výší úvěru a hodnotou nemovitosti. Pokud si budete půjčovat 500.000 Kč a hodnota nemovitosti bude 1.000.000 Kč LTV bude 50 %. Hodnota LTV by dle doporučení ČNB neměla přesáhnout 90 %.
Je hypotéka s LTV 100 % tzn. výše úvěru se rovná hodnotě nemovitosti. Dle doporučení ČNB by se neměla aktuálně taková hypotéka v ČR poskytovat.
Vyjadřuje výši splátky úvěru, která se při zachování stejné úrokové sazby po dobu splácení nemění. Zpravidla po dobu fixace. Anuitní splátka v sobě zahrnuje splátku úmoru a úroku.
Odměna za poskytnutí půjčených peněz. Je vyjadřován hodnotou p.a.(z latiny per annum) a znamená za rok. Při úroku 10 % p.a. a výši úvěru 1.000.000 Kč zaplatíte za půjčené peníze 100.000 Kč za rok.
Část splátky dluhu, o kterou se snižuje výše dlužné částky. Každá splátka úvěru obsahuje dvě složky – úmor a úrok.
Vyjadřuje částku, která byla poskytovatelem (věřitelem) půjčena.
Vyjadřuje poměr mezi měsíčními splátkami všech dluhů k čistému příjmu všech žadatelů. Dle doporučení ČNB by tato hodnota neměla přesáhnout 50%. Při čistém příjmu 30.000 Kč bude maximální splátka všech dluhů( 30.000 Kč x 0,5) 15.000 Kč
Vyjadřuje hodnocení schopnosti zákazníka splácet své úvěry. Při výpočtu bonity se zohledňují aktuální závazky, výše majetku, dluhová historie, výše příjmů, počet žadatelů. Nižší bonita rovná se vyšší riziko pro poskytovatele úvěru což znamená vyšší přirážka nebo vyšší úroková sazba.
Je úvěr na bydlení, který nabízejí stavební spořitelny. Má podobné parametry jako hypotéka. Liší se tím, že obsahuje fázi překlenovacího úvěru a fázi řádného úvěru, kde je již totožný s hypotékou. Stavební spořitelny nabízejí produkty kdy fáze překlenovacího úvěru trvá pouze 2 roky, dále získáte státní příspěvky až 2.000 Kč ročně nebo také zhodnocení vkladů ve výši 3 % p.a. Při porovnání hypoúvěru a hypotéky mnohdy vychází hypoúvěr výhodněji než hypotéka.
Je obchodní název překlenovacího úvěru ze stavebního spoření jedné ze stavebních spořitelen.
Úvěr ze stavebního spoření, který umožňuje klientům získat úvěr od stavební spořitelny na bytové potřeby i v době, kdy ještě nesplňují podmínky pro získání běžného úvěru ze stavebního spoření. Současně se žádostí o úvěr se zakládá stavební spoření. Při splácení se platí 2 splátky, jedna je na stavební spoření se státním příspěvkem a druhá je splátka úroků z poskytnutého úvěru. V této fázi se hodnota úvěru nesnižuje, platíte úroky a spoříte si na účet stavebního spoření. V okamžiku, kdy splníte podmínky stavební spořitelny, získáte nárok na úvěr ze stavebního spoření, který má jinou úrokovou sazbu a splácíte již jednu anuitní splátku.
Tzv. přidělený úvěr je možné získat již po 2 letech spoření. Je potřeba splnit podmínky dané stavební spořitelnou. Nejčastěji to je minimální naspořená částka na stavebním spoření. To se liší dle stavební spořitelny bude to 40 % nebo více z poskytnuté výše úvěru, dále splnit minimální dobu spoření (min. 2 roky) a získat tzv. hodnotící číslo, které spořitelny sami počítají. V této fázi úvěru splácíte anuitně a úvěr je možné kdykoliv doplatit.
Úvěr na bydlení bez zástavy nemovitostí od Modré pyramidy, stavební spořitelny. Obsahuje fázi překlenovacího úvěru ze stavební spoření a fázi řádného úvěru ze stavebního spoření.
Úvěr na bydlení, který musí být vždy zajištěný nemovitostí. Dle ČNB je potřeba dodržet parametr LTV( poměr výše úvěru a hodnoty nemovitosti ) max. 90% a DSTI( poměr výše měsíčních splátek úvěrů a čistého měsíčního příjmu ) max. 50%.
Jedná se o odhadní cenu nemovitosti, kterou si zpracovává banka nebo stavební spořitelna dle interní metodiky. Pozor, nejedná se o kupní cenu nebo o tržní cenu nemovitosti, ale o hodnotu, kterou si určí poskytovatel úvěru.
Vinkulaci pojistné smlouvy zpravidla vyžadují banky nebo stavební spořitelny při poskytování úvěru. Znamená to, že v případě pojistné události na pojištěné nemovitosti, je pojistné plnění vyplaceno poskytovateli úvěru. Ten pak dále použije pojistné plnění na opravu škod a uvedení nemovitosti do původního stavu, aby byl poskytnutý úvěr dostatečně zajištěn.
Pojištění nemovitosti zpravidla vyžaduje poskytovatel úvěru. Je požadováno pojištění nemovitosti na tzv. reprodukční hodnotu. Tzn. hodnotu za kterou je možné danou nemovitost v daném čase a v daných cenách znovu dát do původního stavu případně znovu postavit v případě kompletního poškození.
Období, pro které platí dohodnutí úroková sazba bez ohledu jaká je aktuální situace na trhu. Nejčastější využívané fixace jsou 1, 3, 5, 7, 10 nebo nově i 15 let.
Hypotéka se zástavou nemovitosti. Vypůjčené peníze je možné využít na cokoliv např. na nákup automobilu nebo na cestu kolem světa. Tato hypotéka má vyšší úrokovou sazbu než hypotéka na bydlení a má nižší sazbu než běžná spotřebitelská půjčka.
Není pevně daná. Sazba se odvíjí od aktuálních úrokových sazeb na finančním trhu a může se tedy kdykoliv změnit. Můžete se také setkat s termíny pohyblivá, plovoucí nebo floatová sazba. V případě velkých změn na finančním trhu je možné sazbu zafixovat.
Roční procentuelní sazba nákladů úvěru, vyjadřuje v procentech celkovou nákladovost úvěru se započtením všech poplatků a nákladů na získání úvěru.
Jedná se o formulář, který se vkládá na katastr nemovitostí společně s příslušnými smlouvami (kupní smlouva, zástavní smlouva) při požadavku na změnu vlastníka nebo vložení zástavního práva k nemovitosti nebo jiného požadavku.
Jedná se o nemovitost, kterou se bude ručit za poskytnutý úvěr. V případě nesplácení úvěru si poskytovatel zajistí vrácení půjčených peněz z prodeje této nemovitosti.
Jedná se o službu k hypotéce, která umožňuje měnit výši splátky úvěru dle aktuální situace klienta.
Poskytují stavební spoření a úvěry ze stavebního spoření dle zákona. V ČR máme 5 spořitelen:
  • Českomoravská stavební spořitelna, a.s.
  • Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.
  • Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.
  • Raiffeisen stavební spořitelna a.s.
  • Wüstenrot - stavební spořitelna a.s.
Banka, která se specializuje na poskytování úvěrů na bydlení.

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat NEJVÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější způsob financování a mít celý průběh pod kontrolou? Oceníte když se budete moci obrátit na zkušeného hypotečního specialistu?

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší nabídku

Chystáte s REFINANCOVAT nebo kupujete novou nemovitost a máte již nabídku z Vaší banky? Chcete získat lepší podmínky a úrokovou sazbu? Pošlete nám svojí nabídku a my jí zkusíme vylepšit!

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Chystáte s REFINANCOVAT nebo kupujete novou nemovitost a máte již nabídku z Vaší banky? Chcete získat lepší podmínky a úrokovou sazbu? Pošlete nám svojí nabídku a my jí zkusíme vylepšit!

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší