09. 09. 2020

Jak vysokou hypotéku můžete získat?

Na jak vysokou hypotéku máte nárok? Co maximální výši ovlivňuje? A lze získat i 100% hypotéku? Otázky, které si pokládá většina lidí, kteří zvažují pořízení hypotečního úvěru. Odpovědi se dozvíte v dnešním článku.

Banky se ve svých limitech liší a nejvyšší částky posuzují obezřetně a individuálně. Přesto můžete přibližně zjistit, na jak vysokou hypotéku dosáhnete právě vy.


Podmínky pro hypotéky se změnily

Pandemie koronaviru změnila mnohé. Jednou z mála oblastí, do nichž přinesla změny k lepšímu, jsou právě hypotéky. ČNB již nemá tak náročné požadavky, které předkládá bankám, díky čemuž je jednodušší hypotéku získat. Praxe bank je v tuto chvíli ovšem taková, že při posuzování jednotlivých kritérií jsou výrazně kritičtější a opatrnější, než tomu bylo před pár měsíci.


Konkrétní změny podmínek pro výše hypoték

ČNB provedla několik změn a upravila podmínky pro zisk hypoték. Hypotéky nově můžete čerpat až do 90 % hodnoty nemovitosti (místo předchozích 80 %). Pro jejich pořízení tedy není třeba takové množství financí. ČNB zároveň upravila parametr DSTI, který značí celkový podíl splátek všech úvěrů, tedy od kreditních karet až po hypotéky, na měsíčním příjmu. Nově, pokud máte pouze hypotéku, můžou vaše měsíční splátky činit až 50 % celkových příjmů, doposud zde byl 45% limit. Poslední ukazatel, který ČNB dokonce zrušila, byl parametr DTI. Ten porovnává celkovou výši úvěrů vůči ročnímu příjmu. Před zrušením banky nemohly poskytovat hypotéky, které by přesáhly devítinásobek ročních příjmů. Nově se ale tento parametr nemusí vůbec řešit.


Na jak vysokou hypotéku budu mít nárok?

Odpovědět na tuto otázku je poměrně složité. Každý poskytovatel hypotečních úvěrů má své vlastní podmínky a kritéria, na základě kterých svým klientům nabídne maximální možnou výši hypotéky. Obecně ale všechny banky používají několik parametrů, podle kterých se řídí. Které to jsou?


Parametry, na kterých závisí maximální výše hypotéky

Prvním parametrem je příjem. Výše vašich příjmů je pro banky základním měřítkem, podle kterého určují maximální výši hypotéky. Logicky to tedy znamená, čím vyšší příjmy, tím vyšší možná částka, kterou můžete získat. Limitem je pak již zmíněných 50 % platu na splácení. Přesto je dobré počítat s určitou rezervou pro případ, že dojde ke změně úrokových sazeb.

 Do svých příjmů můžete započítat například i příjmy z pronájmu nemovitostí či příspěvky státu. Navíc je možné pořídit si hypotéku ve více lidech, především pro manžele. Tím zvýšíte své příjmy o druhou osobu. Výpočet pak probíhá z obou vašich platů.

Současně je třeba zmínit, že příjmy vám snižují další úvěrové produkty, jako kreditní karty či spotřebitelské úvěry.

Dalším parametrem je věk klienta. Banky mají různé limity, do jakého věku umožní hypoteční úvěr splácet. Pokud je vám kolem 30 let, není problém získat hypotéku na stejně dlouhou dobu. Jestliže je vám však již kolem 50, budete limitování třeba 15 nebo 20 lety, a to opět v souvislosti s platem omezuje maximální výši hypotečního úvěru.

Tip: Některé banky nabízejí speciální hypotéky pro mladé. Ty jsou však často pouhým marketingovým trikem. Přečtěte si náš článek, jak vyřešit hypotéku v mladé rodině.

Při vyhodnocování vaší žádosti pak banky řeší i platební historii. Tedy jestli jste někdy byli v prodlení se splácením. Zjednodušeně řečeno, bezchybná platební historie znamená možnost získat lepší podmínky i výši úvěru. Ani se špatnou platební historií však nejste úplně v koncích, hypotéku lze získat dokonce i po insolvenci.


Lze získat i 100% hypotéku?

Získat 100% hypotéku za současných podmínek teoreticky možné není. Jestliže máte nemovitost, kterou chcete profinancovat ze 100 % pouze jednoduchou hypotékou, banka vám to neumožní.

Prakticky je ale možné získat finanční prostředky na 100 % hodnoty nemovitosti. Je zde hned několik řešení, jak se s takovou situací vypořádat.

První možností je spoluúčast například rodinných příslušníků. V případě, že třeba vaši rodiče mají nemovitost, je možné zastavit v rámci hypotéky i tu jejich. Zástava se tak rozšíří o několik milionů korun. Navíc tak dosáhnete na výrazně nižší úrok, který se bude odvíjet od nového LTV.

Další možností je dofinancovat hypotéku buď spotřebitelským úvěrem, nebo stavebním spořením. Tak můžete získat finance třeba na posledních 10 nebo 20 %, které vám chybí.

Máte jakékoliv dotazy nebo chcete pomoci se sjednáním hypotéky? Obraťte se na nás.

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší