05. 04. 2020

Jak ihned snížit měsíční náklady na splátky úvěrů a vytvořit okamžitou finanční rezervu

V posledních dnech, kdy zažíváme negativní důsledky pandemie koronaviru, jinak taky známého jako Covid-19, nás zužuje mnoho palčivých problémů a otázek především v oblasti našeho zdraví a zdraví našich blízkých. Ale to nejsou jediné důsledky této pro mnoho z nás nepříjemné situace. Mnoho firem a podnikatelů muselo ze dne na den v podstatě zavřít prodejny, výroby, restaurace, kadeřnictví a spoustu dalších provozů, které jim slouží jako zdroj obživy a také jako zdroj příjmů jejich zaměstnanců. To bude mít samozřejmě negativní dopad na jejich příjmy a plnění finančních závazků vůči jejich rodinám a finančním institucím, kde má velká část z nich spotřebitelské úvěry, ale především hypotéky, kterými financovali nákup svého bydlení.

V tomto článku vám chceme přehledně ukázat a poradit, jak zabezpečit svou finanční situaci vzhledem k nastalým okolnostem, a poradit vám, jak předejít možnému výpadku příjmů a řešit krizovou situaci, kterou nikdo z nás nečekal…

Krizový plán

Vytvořili jsme alternativní krizový plán pro to, jak řešit finanční důsledky pandemie koronaviru Covid-19, která zasáhla a nebo zasáhne finanční stabilitu většiny z nás. Nejlépe si to ukážeme na konkrétním případě naší klientky, které jsme pomohli jako jedné z prvních aktuální situaci vyřešit.

 

Příběh naší klientky:

Paní Hana bydlí v Praze a před 5 lety jsme řešili nákup jejího bytu na hypotéku s úrokovou sazbou 1,79 % s fixací na 5 let a splátkou 9 622 Kč. Kupovala byt na hypotéku, kde byla výše hypotéky 2 466 000 Kč, nyní po 5 letech jí zbývá doplatit 2 130 000 Kč.

Hodnota nemovitosti za tu dobu výrazně vzrostla, ale pro náš příklad uveďme, že nárůst byl o 20 % ( i když reálně je vyšší).

 

Má příjem ze zaměstnání 66 000 Kč. Je samoživitelka a stará se o 3 nezletilé děti a platí hypotéku 9 622 Kč. Vzhledem k tomu, že její bývalý manžel jí neplatí výživné a měla náklady spojené s rozvodem, vzala si spotřebitelský úvěr s úrokovou sazbou 13,8 % a splátkou 2 200 Kč, kde jí zbývá doplatit 130 000 Kč.

 

Paní Hana se nás obrátila, protože jí končila fixace úrokové sazby a od své banky dostala nabídku na refixaci 2,89 % pro další období.

 

Jak jsme to vyřešili

Počáteční situace

 • Na hypotéce zbývá splatit 2 135 000 Kč při splatnosti 20 let s úrokovou sazbou 2,89 p.a. a splátkou po refixaci 11 780 Kč.
 • Splátka spotřebitelského úvěru je 2 200 Kč a zbývá doplatit 130 000 Kč.
 • Klientka má rezervu 170 000 Kč.
 • Měsíčně platí splátky úvěrů 13 980 Kč.

 

Po námi navrženém krizovém plánu

 • Na hypotéce zbývá splatit 2 535 000 Kč při splatnosti 25 let se splátkou 10 856 Kč.
 • Úrokovou sazbu u spotřebitelského úvěru jsme snížili z 13,8 % p.a. na 2,09 % p.a.
 • Klientka má okamžitou finanční rezervu 440 000 Kč (ve výši 6tinásobku měsíčních příjmů).
 • Měsíčně platí splátky všech úvěrů 10 856 Kč.

 

Jak jsme toho dosáhli?

V první řadě jsme vyjednali individuální nejnižší úrokovou sazbu na trhu, kterou lze získat, a to bez dalších nákladů, jako jsou dodatečné produkty ve formě pojištění schopnosti splácet apod., které zvyšují pravidelné měsíční náklady a zvyšují potřeby rodinné cashflow.

Jako druhý krok jsme doporučili navýšit hypotéku o 400 000 Kč, které je možné použít na cokoliv bez prokazování účelu, za stejnou úrokovou sazbu 2,09 % jako úroková sazba nové hypotéky.

Jako třetí krok jsme doporučili prodloužit splatnost hypotéky z 20 na původních 25 let, čímž jsme se dostali na splátku 10 856 Kč

Jako čtvrtý krok jsme doporučili vložit tyto peníze na spořící účet s průměrným úročením 1 % p.a.

Výsledek našich doporučení

 

Negativa

 • Klientka navýšila úvěr o 400 000 Kč a prodloužila splatnost úvěru.

 

Pozitiva

 • Klientka získala aktuálně nejlepší úrokovou sazbu ke konci fixace 2,09 % p.a s fixací na 10 let.
 • Získala okamžitou likvidní rezervu 440 000 Kč ve výši x násobku měsíčních příjmů.
 • Zlevnila spotřebitelský úvěr z 13,8 % p.a. na 2,09% p.a.
 • Díky uložení rezervy na spořící účet získala „extrémně levný kontokorent” s efektivní úrokovou sazbou 1,09 % p.a.
 • Její měsíční náklady na placení úvěrů klesly z 13 980 Kč na 10 856 Kč.

 

Závěr

V tomto případě je negativum to, že si klientka navýší hypoteční úvěr, nicméně vzhledem k tomu, že má kvalifikovanou pozici, dá se předpokládat, že v případě snížení příjmů nebo ztrátě zaměstnání si bude schopna najít podobně kvalifikovanou pozici s přiměřeným finančním ohodnocením i v následujícím období.

Pozitivní na tom je, že bude mít dostatečnou likvidní rezervu, aby pokryla své budoucí závazky řádně a v plné výši a zajistila sobě a svým dětem základní životní potřeby a životní standard.

Naše klientka se dostala do stejné situace, jako celá řada dalších lidí čelících výpadku svých příjmů. I pro ně se otevírá řešení vytvoření finanční rezervy díky hypotéce. Chcete zjistit kolik můžete v současnosti ušetřit? Zkuste naši HYPOTEČNÍ KALKULAČKU

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší