01. 07. 2020

Zpětná hypotéka: Vyplatí se vám?

Zpětná hypotéka neboli reverzní hypotéka je produkt, který je určen především seniorům. V zahraničí je poměrně hojně využívána, v českém prostředí se s ní ale téměř nesetkáte. Jedná se totiž o poměrně kontroverzní produkt, kterému se tuzemské banky spíše vyhýbají.

 

Co to je zpětná hypotéka?

Ve spojení se zpětnou hypotékou se můžete setkat ještě s pojmem renta z nemovitosti. Taková hypotéka je založena na principu, kdy staří lidé, kteří nemají dostatek financí na důstojné dožití, svou nemovitost zastaví bance a ve své podstatě již nejsou vlastníky dané nemovitosti. Za takovou nemovitost mohou dostat finanční prostředky buď jednorázově, nebo postupným vyplácením, případně pomocí kombinace obojího.

V případě odstěhování se z nemovitosti nebo úmrtí mají pozůstalí či majitelé několik měsíců na to nemovitost prodat. Pokud se jim to nepodaří, prodej nemovitosti má na starost poskytovatel této reverzní hypotéky.

 

Poplatky, se kterými je zpětná hypotéka spojena

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně rizikový produkt, je zpětná hypotéka spojena s vyššími poplatky a úrokovými sazbami. Úrokové sazby odpovídají spíše spotřebitelským úvěrům, případně mohou být ještě vyšší, tedy kolem 9 %. Současně jsou vysoké i poplatky za zřízení takové hypotéky. Reverzní hypotéka navíc není nabízena bankami, ale lze se s ní setkat u některých nebankovních společností a záložen, které mají úrokové sazby i poplatky zpravidla vyšší než banky i u dalších nabízených produktů. Například u jednoho z mála poskytovatelů je spojena se základním poplatkem ve výši 50 tisíc korun.

 

Pro koho je určena?

Jak již bylo zmíněno, hypotéka je určena především seniorům, bývá tedy omezena věkovým limitem například 60 let, od kdy je možné si ji sjednat. Hojně bývá využívána ve Velké Británii a Spojených státech. Využijí ji zejména senioři, kteří mají nízký důchod a současně nemají nikoho, komu by nemovitost přenechali.

 

Vyplatí se vám reverzní hypotéka?

Zpětná hypotéka se může vyplatit právě typu klientů, kteří odpovídají výše zmíněnému popisu. Obecně ale musíme konstatovat, že je to spíše poslední řešení, které by měli klienti vyhledávat. Abyste se takové potřebě vyhnuli, je lepší začít na důchod spořit již ve středním věku a zajistit si tak potřebné finance dlouhodobě dopředu.

 

Problémy reverzní hypotéky

Problémy spojené s touto hypotékou pak mohou nastat především v období následného prodeje nemovitosti, případně v průběhu dědického řízení. Většina bankovních domů se tomuto produktu vyhýbá právě z důvodu reputačního rizika, tedy kvůli poškození své pověsti. Přesto se dá očekávat, že se s takovým produktem v budoucnu začneme setkávat častěji.

Doufáme, že již máte o tomto typu hypotéky lepší představu. Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit. Jestli se zajímáte o standardní hypoteční úvěry či americké hypotéky, můžete využít naši hypoteční kalkulačku a udělat si přehled o aktuálních nabídkách na celém trhu.
 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší