05. 04. 2020

Pohlídejte si nejnižší úrokovou sazbu: Refinacování hypotéky 2020

Stojíte před volbou, jestli refinancovat nebo nerefinancovat hypotéku? Vybrat správného poskytovatele refinancování je zapeklitá věc a je potřeba ohlídat si řadu drobností. Pojďme se podívat, jak hypoteční trh vypadá v roce 2020, které hypotéky jsou výhodné a jestli má smysl se do „refinancování“ vrhnout.

 

Úrokové sazby hypoték rostou – a asi jen tak nepřestanou

Jak je to tedy nyní s úrokovými sazbami? Obecně se dá shrnout, že od začátku roku pozvolna rostou. Další růst lze ale ještě očekávat, protože ČNB rozhodla o zvýšení dvoutýdenní reposazby na 2,25 %, a úrokové sazby hypoték na takové události většinou se zpožděním reagují. Proto je právě možná teď vhodná doba pro refinancování

Úrokové sazby hypoték jsou vidět, skryté podmínky často ne

Bank, které nabízejí refinancování hypotéky, je na trhu spousta. Ačkoli jejich úrokové sazby dohledáte velmi rychle a obvykle je najdete na první pohled, je tu ještě celá další řada zdánlivých drobností, které buď ohlídáte, nebo toho budete litovat. Jedná se o skryté podmínky, pro zákazníky obvykle těžko čitelné. Ve výsledku ale znamenají, že na uvedené sazby není prakticky možné dosáhnout.

 

Jak zabojovat o nejnižší úrokovou sazbu hypotéky

Co všechno tedy bude hrát roli, pokud jde o vaši konkrétní úrokovou sazbu? Koukněme se zejména na skutečnosti, se kterými sami můžete pohnout.
Základním prvkem je doba fixace úrokové sazby. Fixace vám zaručí, že se po zvolené období nebude vaše úroková sazba měnit. Některé banky nabízejí krátké fixace do 5 let, jiné jsou ochotné sazbu zafixovat až na 20 let dopředu. Hypotéku pak obvykle můžete refinancovat i dva roky před uplynutím fixace, ačkoli některé banky tuto lhůtu zkrátily na 6 měsíců. Nabídku na novou hypotéku, včetně úrokových sazeb, vám banka zašle tři měsíce před koncem fixace.

 

Přechod k jiné bance neznamená jen jiné úrokové sazby

V případě refinancování hypotéky u jiné banky je nejjednodušší využít služeb hypotečních specialistů. Některé banky totiž kromě lákavé úrokové sazby nechají klienta zaplatit nový odhad ceny nemovitosti a další poplatky spojené s přechodem k jinému poskytovateli. Pokud ovšem neplánujete úvěr navýšit, měla by být většina poplatků odpuštěna.

Využijte hypoteční kalkulačku a udělejte si obrázek, jak můžete díky refinancování u jiné banky ušetřit.

 

Navýšení hypotéky – tady pozor!

Jestliže se rozhodnete úvěr navýšit, třeba kvůli rekonstrukci, je potřeba si pohlídat i tzv. LTV, tedy poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti. Právě LTV je dalším faktorem, který ovlivňuje celkovou úrokovou sazbu.

 

A teď konkrétně: jaké úrokové sazby hypoték jsou k mání

V jaké výši se tedy nabízí úrokové sazby při refinancování hypotéky? Nejnižší sazbu, při splnění všech podmínek pro získání bonusů, lze získat u Fio banky při fixaci na 5 let: 1,98 %. Naopak například při fixaci na 15 let nabízí Raiffeisenbank sazbu až 4,4 %. Výsledné sazby se ovšem u jednotlivých klientů liší, dle vyhodnocení ze strany banky, pro dosažení na nejlepší nabídky vám pomůže aktivní účet u dané banky, dobrá platební historie, sjednání pojištění úvěru a další specifika jednotlivých bank. Průměrná hodnota se v lednu 2020 pohybovala na 2,36 %

Lepší, než sledovat samotnou úrokovou sazbu, je zaměřit se na sazbu RPSN. Ta vyjadřuje roční procentní sazbu nákladů, tedy celkové souhrnné náklady za vedení hypotéky, včetně úroků. Lze ji tedy vnímat jako mnohem více vypovídající.

Jak postupovat při refinancování hypotéky krok za krokem

 1. Použijte kalkulačku hypoték, udělejte si obecný obrázek, ale určitě se poraďte i s hypotečním poradcem a projděte veškeré skryté podmínky.
 2. Společně vyberte nabídku, která je pro váš konkrétní případ nejvýhodnější. Zamyslete se i do budoucna nad možnostmi fixace.
 3. Podejte žádost o hypoteční úvěr.
 4. Požádejte o vyčíslení zůstatku.
 5. Vyčerpejte úvěr (splaťte původní).

 

Co budete potřebovat?

 • dva doklady totožnosti
 • vlastnický list k zastavené nemovitosti
 • původní smlouvu o hypotečním úvěru
 • odhad nemovitosti
 • vyčíslení zůstatku úvěru
 • potvrzení o příjmu – banky požadují různé formy

 

Pár rad na závěr na správné refinancování hypotéky

Pokud se vám blíží konec fixace a plánujete hypotéku refinancovat, nebojte se. V konečném výsledku můžete ušetřit až statisíce.

Pusťte se do toho co nejdříve. Další zvyšování úrokových sazeb od ČNB už není pravděpodobné, ale přesto můžete stihnout nižší úrokové sazby hypoték u bank.

I přes mírné zvýšení sazeb v lednu a únoru jsou sazby začátkem roku 2020 stále poměrně nízké.

Využijte služeb hypotečních specialistů. Máte tak větší šanci se dostat k nejvýhodnějším nabídkám.
 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší