15. 01. 2021

Jak prodat byt s hypotékou

Hypotéky jsou dnes běžnou záležitostí, a tak narůstají i případy prodeje nemovitostí, které jsou jimi zatížené. Pokud prodáváte byt nebo dům s hypotékou, nemusíte mít obavy. Není to až tak velký hendikep a na výběr máte rovnou ze tří možností, jak při prodeji nemovitosti s hypotékou postupovat. Všechny vám je představíme v tomto článku.


Lze prodat byt s hypotékou?

Ano, lze! Při dobré komunikaci se zájemci a správným smluvním zajištěním to není žádný velký problém. Měli byste se ale obrnit trpělivostí – v závislosti na stavu vaší hypotéky se totiž může celý proces prodeje nemovitosti zatížené hypotékou protáhnout až na několik let. Také je potřeba počítat s přesnými požadavky banky, u které je hypotéka sjednána. 

Doporučujeme při prodeji nemovitosti s hypotékou využít služeb profesionálního hypotečního poradce, který vás celým procesem provede a postará se o dodržení všech termínů a správné smluvní zajištění.
 

Prodej bytu s hypotékou: Postup

Při prodeji bytu s hypotékou nebo prodeji domu s hypotékou povedou vaše první kroky do banky, u které je hypotéka sjednána. Od té potřebujete získat:

  • vyčíslení zbývajícího dluhu
  • souhlas s prodejem nemovitosti s hypotékou 

  • souhlas se zápisem zástavního práva banky kupujícího


Nemovitosti s hypotečními úvěry sjednanými od roku 2014 jsou totiž zpravidla tzv. zatíženy, jinými slovy je s nimi spojen zákaz prodeje dané nemovitosti a zákaz zřízení dalšího zástavního práva k nemovitosti bez souhlasu banky. Nemusíte mít ale obavu, banky tento souhlas zpravidla bez problému udělují. Zda je vaše nemovitost zatížena, zjistíte nahlédnutím do katastru nemovitostí.

 

Jak funguje prodej bytu s hypotékou: Tři možnosti

Po vyčíslení zůstatku dluhu a získání potřebného souhlasu od banky se můžete pustit do samotného prodeje vaší nemovitosti s hypotékou. Máte přitom tři možnosti. 

  • První z nich je, že kupující splatí hypotéku z vlastních zdrojů. 

  • Kupující také může splatit hypotéku novým hypotečním úvěrem zřízeným buď u banky prodávajícího, nebo u jakékoliv jiné banky. 

  • Poslední možností je převzetí stávající hypotéky kupujícím. 


Poté, co prodej nemovitosti s hypotékou proběhne a dojde k zaplacení zbývajícího dluhu, vymaže banka zástavní právo k nemovitosti. Ta pak může být přepsána na nového majitele.


Prodej nemovitosti s hypotékou: Splacení hypotéky vlastními zdroji

Nejčastější způsob prodeje bytu s hypotékou nebo prodeje domu s hypotékou je umoření zbytku hypotéky z kupní ceny, tedy penězi kupujícího. Ty můžou být přitom vlastními zdroji kupujícího, nebo můžou pocházet z dalšího hypotečního úvěru. V praxi takový prodej probíhá tak, že část kupní ceny odpovídající zůstatku dluhu putuje hypoteční bance a zbylá část kupní ceny prodávajícímu.
 
Jako kupující budete ale určité množství vlastních zdrojů potřebovat i v případě, že se zbytek hypotéky rozhodnete umořit z nového hypotečního úvěru. Kolik to bude? To se dozvíte v našem článku o tom, kolik vlastních zdrojů potřebujete a co se do nich počítá.

 

Pozor na hypotéky sjednané před 1. 12. 2016

Při koupi nemovitost s hypotékou sjednanou před 1. 12. 2016 je vhodné směřovat její splacení až k termínu fixace. Jinak se totiž nevyhnete drakonickým pokutám za předčasné splacení hypotéky, které se můžou vyšplhat až na 10 % z předčasně splacené částky. Co se změnilo 1. 12. 2016? Vstoupil v platnost Zákon o spotřebitelském úvěru, který tyto sankce zrušil. 

Nyní mohou banky při předčasném splacení hypotéky uplatňovat jen vzniklé administrativní náklady, a to maximálně do 1 % nesplacené částky úvěru, pokud nemovitost zatíženou hypotékou prodáváte alespoň po dvou letech. 

                                                            
Jak prodat nemovitost s hypotékou: Převzetí hypotéky

Druhou možností, jak prodat nemovitost s hypotékou, je převzetí stávající hypotéky k nemovitosti kupujícím. Tato varianta se kupujícímu vyplatí tehdy, pokud byla původní hypotéka sjednána za výhodnějších podmínek, než jsou aktuálně na hypotečním trhu. Ty se totiž s převzetím hypotéky nezmění. Výhodou je také to, že se kupující vyhne nákladům za zrušení staré a zřízení nové hypotéky. Zůstává zde ale povinnost pro kupujícího projít scoringem a splnit požadovanou bonitu u původní banky. Ve druhé části pak kupující opět doplatí prodávajícímu zbývající část z ceny nemovitosti.
 
Tip: Přečtěte si náš článek o tom, jak banky určují bonitu klientů.


Prodej nemovitosti s hypotékou: Splacení hypotéky novým hypotečním úvěrem

Kromě vlastních zdrojů může kupující splatit stávající hypotéku k nemovitosti také novým hypotečním úvěrem. Pokud si tuto novou hypotéku sjedná u stejné banky jako prodávající, vyhne se po domluvě s bankou sankci za předčasné splacení hypotéky k nemovitosti (pokud se jedná o starší hypotéku). Ve výsledku se tak celý proces prodeje nemovitosti s hypotékou výrazně urychlí.


Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Od klasické kupní smlouvy na nemovitost se liší zejména tím, že musí obsahovat způsob vypořádání s bankou, která původní hypotéku poskytla. Kromě toho je také potřeba uvést výši zůstatku dluhu a zbývající část kupní ceny nemovitosti.
 
Prodáváte nebo kupujete nemovitost zatíženou hypotékou? Obraťte se na nás, my vás celým procesem provedeme a zajistíme jeho hladký průběh. Využít můžete také naši online hypoteční kalkulačku.

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší