30. 04. 2020

Ze života s hypotékou: Převzetí hypotéky a jak nejlépe na to

Co je to převzetí hypotéky? Jak takový proces vypadá a na co se připravit? Jsou výhodnější alternativy a jaké jsou jejich podmínky? 

Co je to převzetí hypotéky?

Převzetí hypotéky je relativně složitý proces, při kterém závazek splatit hypoteční úvěr přechází na jinou osobu. V praxi k tomu dochází především při koupi či prodeji nemovitosti, která je zatížena hypotékou. Převzetí může být výhodnější než celou hypotéku refinancovat či předčasně splácet. Vše má ovšem svá pro a proti, a tak nelze jednoznačně říci, která varianta je nejlepší.

Proces převzetí hypotéky

V případě, že se jako kupující rozhodnete k převzetí hypotéky od stávajícího majitele, budete potřebovat celkem tři stěžejní souhlasy. Souhlas kupujícího, souhlas prodávajícího a souhlas banky.

Konkrétně banka si vás před udělením souhlasu bude prověřovat, především vaši bonitu, tedy schopnost splácet úvěr. Jestliže projdete tímto procesem bez problému, banka přidá ke stávající smlouvě dodatek, podmínky úvěru zůstanou stejné jako u předchozího majitele.

Kromě samotného převzetí hypotéky je třeba samozřejmě ještě zaplatit zbývající část ceny nemovitosti, kterou požaduje prodávající. Jde o částku uvedenou v kupní smlouvě a nemusí se rovnat již uhrazené části hypotečního úvěru.

Výhodou při převzetí hypotéky je i to, že není třeba s bankou řešit nové ocenění nemovitosti a další náležitosti.

Úskalí při převodu hypotéky

Samotný převod hypotéky má ale svá úskalí a je třeba zvážit, jestli se to klientům vyplatí. Jak bylo zmíněno výše, podmínky úvěru zůstávají stejné jako u předchozího majitele. To znamená především fixaci úrokové sazby a úrokovou sazbu samotnou. Podstatné je tedy zvážit a porovnat úrokovou sazbu, která je k hypotéce sjednaná, s aktuální nabídkou. Pro lepší přehled můžete použít nezávislou hypoteční kalkulačku. V případě fixace si zjistěte, kdy bude končit, tedy kdy by bylo možné hypotéku případně refinancovat.

S případným refinancováním před koncem fixace je potřeba si dát pozor především na podmínky, které jsou k tomu uvedeny ve smlouvě. Přestože v posledních letech již nejsou sankce natolik vysoké, především u starších hypoték je vhodné tomu věnovat pozornost. Může se jednat v součtu o statisícové částky.

Dále je třeba si pohlídat smluvní podmínky jednotlivých bank, kdy se poplatky za převody hypoték relativně liší.

Alternativy převzetí hypotéky

K volbě alternativního řešení, než je převzetí hypotéky, vás může vést hned několik důvodů. Banka vám na základě vyhodnocení vaší schopnosti splácet může převod zamítnout. Nebo úrokové sazby či fixace hypotéky jsou pro vás nevýhodné. V takovém případě je vhodné zvolit novou hypotéku nebo refinancování té dosavadní.

Pokud se tedy rozhodnete k využití hypotéky u své banky, tak ta bude chtít vyčíslení zůstatku hypotéky od prodávajícího a souhlas s jeho splacením k určitému datu. Vaše banka pak pošle peníze bance prodávajícího. Následně už si banky mezi sebou předají zástavní právo k nemovitosti.

Nejvhodnější řešení koupi nemovitosti s hypotékou

Jak bylo zmíněno již na začátku článku, nelze jednoznačně určit univerzálně nejlepší řešení. Koupě nemovitosti, která je zatížená hypotékou, není vesměs žádný problém. Je ovšem potřeba srovnat si všechna pro a proti u jednotlivých variant, jak se s dosavadní hypotékou prodávajícího vypořádat. V případě, že si s celým procesem nevíte pořádně rady, nebo se prostě chcete poradit o nejlepším řešením, neváhejte kontaktovat naše hypoteční specialisty

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší