Banky se neustále snaží nalákat své klienty na výhodné úroky. Pravda ale je, že za nízkým úrokem se mohou skrývat vysoké poplatky. Kolik za hypotéku zaplatíte ve skutečnosti? Které poplatky si banky účtují? A jak zjistíte, který úvěr je tedy ve skutečnosti výhodný?
1. Poplatek za vyřízení hypotéky
Mezi poplatky za hypotéku dlouhá léta patřil i poplatek za její vyřízení. Tento trend je však naštěstí na ústupu a bank, kterým musíte zaplatit za schválení úvěru, je čím dál tím méně. Některé banky si tento poplatek za hypotéku neúčtují vůbec, jiné jen u některých typů hypoték. Může se tak stát, že za vyřízení klasické hypotéky nezaplatíte nic, zatímco vyřízení americké hypotéky vás bude stát několik tisíc.
2. Poplatek za správu úvěru
Některé banky si nechávají platit za to, že spravují váš hypoteční úvěr. Na tento poplatek si dávejte pozor. Na první pohled totiž může vypadat téměř zanedbatelně, jedná se o částku okolo 200 Kč měsíčně. Taková částka se ale za 30 let vedení hypotečního úvěru nasčítá na desítky tisíc. Konkrétně u poplatku 200 Kč měsíčně byste při 30leté hypotéce zaplatili 72 000 Kč.
3. Poplatek za čerpání úvěru
Rozdílnou politiku mají banky i ohledně poplatku za čerpání hypotéky. Některé banky ho neúčtují vůbec, jiné zase při každém čerpání. Nejčastěji se ale setkáte s variantou, kdy se poplatek odvíjí od toho, o kolikáté čerpání se jedná – například může být první čerpání zdarma, druhé čerpání za 350 Kč a každé další za 500 Kč. Pohlídejte si proto, zda se vás banka nesnaží nalákat na frázi „první čerpání zdarma“, zatímco všechna další čerpání vás vyjdou draho.
4. Poplatky za speciální služby
Všechny další služby, které banka nabízí a považuje za nadstandardní, se řídí ceníkem dané banky. Můžete tak zaplatit poplatek za mimořádnou splátku v průběhu fixace, poplatek za překlenovací financování, poplatek za expresní čerpání nebo třeba poplatek za potvrzení o zaplacených úrocích.
5. Poplatek za odhad nemovitosti
Před schválením hypotéky banka požaduje ocenění nemovitosti. Na to si musíte sehnat specialistu, který zpravidla dorazí na místo, nemovitost si prohlédne a oficiálně odhadne její cenu. Za to mu uhradíte jednorázový poplatek ve výši několika tisíc.
6. Poplatky katastrálnímu úřadu
Další poplatky spojené s hypotékou jsou ty, které platíte katastrálnímu úřadu. Pokaždé se liší dle konkrétní situace, avšak nejčastěji se jedná o:
- poplatek za vklad vlastnického práva
- poplatek za vklad zástavního práva
- poplatek za výmaz zástavního práva
7. Provize realitní kanceláři
Jestliže si hypoteční úvěr berete na nemovitost, kterou vám zprostředkovala realitní kancelář, pravděpodobně budete muset zaplatit poplatek realitní kanceláři. Zpravidla se jedná buď o provizi, nebo o poplatek za rezervační smlouvu. Realitní kancelář vám však smí účtovat jen jedno z toho.
8. Pojištění nemovitosti
S hypotékou je často spojených i několik pojištění. Nejčastěji se jedná o:
- pojištění nemovitosti
- pojištění domácnosti
- pojištění schopnosti splácet
Nejedná se sice o poplatek, který byste platili přímo bance, pokud ale počítáte, kolik peněz budete na hypotéku potřebovat, měli byste tento výdaj vzít v úvahu.
Hypotéka s nižším úrokem nemusí být výhodnější – kvůli poplatkům
Při vyřizování hypotéky nikdy nekoukejte jen na úroky. Raději si zkontrolujte i poplatky, které se s hypotékou pojí. Přesnějším měřítkem než úroková sazba pro vás bude RPSN. Ta totiž kromě úroků zahrnuje i veškeré další náklady spojené s hypotékou, které ročně zaplatíte.
I tak ale buďte obezřetní. Do RPSN patří jen poplatky, které platíte přímo bance, a nikoli například poplatek za odhad nemovitosti nebo pojištění. RPSN vám prozradí, která hypotéka je výhodnější, ale nedozvíte se z ní, kolik peněz zaplatíte se vším všudy.
Proto uděláte nejlépe, když si na pomoc vezmete hypotečního poradce. Ten vám poradí, co všechno si pohlídat, a pomůže vám vypočítat konečnou výši nákladů. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.