27. 04. 2020

Jak se mění ceny a podmínky hypoték 2020: Spěchat nebo počkat?

Jak se změnily ceny hypoték? Jaký vliv má na získání hypotéky momentální situace? A vyplatí se teď s hypotékou spěchat, nebo naopak čekat?

Vliv koronavirové krize na hypotéky

Dramatický nástup koronavirové pandemie a zavádění restriktivních opatření ovlivnilo životy nás všech. Nemalý vliv má tato situace i na hypoteční trh v téměř všech aspektech. 

ČNB snížila úrokové sazby

Česká národní banka snížila za březen 2T REPO sazbu z 2,25 % na 1 %. Výrazně se tak snížila cena peněz na mezibankovním trhu. Přesto ovšem nedošlo k výraznějšímu snížení úrokových sazeb u hypoték. Změny byly v podstatě pouze kosmetické. K zásadnějšímu snížení sazeb se odhodlala pouze Equa bank a Oberbank. Většina velkých bank stále vyčkává.

Moratorium splátek úvěrů a hypoték

Vláda vyhlásila moratorium na splácení úvěrů a hypoték. V praxi si klienti, kteří měli sjednaný a čerpali hypoteční úvěr před 26. březnem 2020, mohou odložit splácení o 3 až 6 měsíců. Nárok na odklad mají klienti, kteří splňují podmínky, především tu, že byli prokazatelně finančně zasažení momentální situací. Banky možnost odkladu svým klientům v téměř stejné podobě, kterou schválila později vláda, nabízely již v průběhu března

Zmírnění podmínek pro získání hypotéky

ČNB zároveň uvolnila limity pro poskytování hypoték. Posunula hranici LTV z dosavadních 80 procent na 90 procent. Současně posunula hodnoty DSTI (podíl splátky úvěrů na příjmech) ze 45 na 50 procent a úplně zrušila parametr DTI (podíl celkové výše úvěrů k ročnímu příjmu).

Srozumitelněji to znamená, že úvěry je možno čerpat až do 90 procent hodnoty nemovitosti, pro jejich pořízení tedy není třeba takové množství financí. DSTI značí celkový podíl splátek všech úvěrů, tedy od kreditních karet až po hypotéky, na měsíčním příjmu. DTI je ukazatelem, který porovnává celkovou výši úvěrů vůči ročnímu příjmu. Před zrušením banky nemohly poskytovat hypotéky, které by přesáhly devítinásobek ročních příjmů.

Otázkou ovšem zůstává, jak na samotné zrušení nebo zmírnění limitů skutečně zareagují banky. Ty teď pochopitelně nové žádosti vyhodnocují více kriticky a například určité formy příjmů vnímají jako rizikové.

Předpoklad vývoje úrokových sazeb hypoték

V tuto chvíli nelze s jistotou říci, jak se budou úrokové sazby skutečně vyvíjet. Faktem zůstává, že ČNB sazby výrazně snížila, ale to není jediným kritériem pro jejich celkový vývoj. V předchozích měsících docházelo naopak ke zvyšování sazeb ze strany ČNB, ale banky úrokové sazby u hypoték držely stále poměrně nízko. Současná situace jim tak nahrává k dohnání ztrát z marží.

Spěchat nebo počkat s žádostí o hypotéku?

Pokud jste i nadále v dobré finanční situaci a máte jistotu příjmu, není jediný důvod s žádostí o hypotéku otálet. Podmínky jsou teď ze strany ČNB uvolněnější než v posledních letech a úrokové sazby jsou také poměrně výhodné.

 

Nikdo, včetně bank, netuší, jak se bude situace nadále vyvíjet. Lze tedy očekávat i dosti nejednotný postup ze strany bank, kdy se k tomu každá, pravděpodobně, postaví jinak. Dá se předpokládat, že úroky ještě klesnou, ale nejspíš ne úplně drasticky, tak aby kopírovaly kroky ČNB. Stejně tak uvolněné podmínky se do strategií bank promítnou až po stabilizaci situace.

 

Pokud vás zajímá aktuální srovnání nabídek bank, využijte třeba naši hypoteční kalkulačku. Celou situaci pak můžete prokonzultovat i s našimi hypotečními specialisty. 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší