26. 05. 2020

Tipy a triky ze světa hypoték: Odpočet hypotéky z daní 2020

Víte, že rok 2020 je posledním rokem, kdy si můžete odečíst úroky z hypotéky z daní? Jak tyto odpočty fungují a kdy nejpozději můžete toto zvýhodnění využít?

 

Kdo může o odpočet hypotéky z daní zažádat?

O odpočet může zažádat fyzická osoba, jak zaměstnanec, tak OSVČ, která je účastníkem hypoteční smlouvy. Hypotečním úvěrem navíc musí být řešena bytová potřeba, tedy hypotéka musí být sjednána za účelem koupě, rekonstrukce či výstavby objektu či prostoru, který by měl sloužit k bydlení. Rekreační objekty jako chaty do této kategorie nespadají. Pokud ovšem prokážete, že zde po určitou část roku pobýváte, bude vám umožněn odpočet určitého poměru.

Poslední podmínkou je, že musíte objekt vlastnit nebo spoluvlastnit. Současně ale může být řešena bytová potřeba i osoby blízké a ne přímo vás. 

 

Jak odpočet hypotéky funguje?

Jestliže splňujete výše zmíněné podmínky, pak máte na odpočet nárok. Úroky se odečítají ze základu jakožto takzvaná nezdanitelná část daně. Skutečná úspora tak vychází na 15 % z celkové částky zaplacených úroků za rok. Současně je zde ovšem limit, který stanovuje že tímto způsobem je možné odečíst úroky ve výši 300 000 Kč. Celková maximální roční úspora tak může být 45 000 Kč (300 000 x 0,15).

Samotné odpočty se vyplatí především v prvních letech a měsících splácení hypotečního úvěru, kdy splácíte z většinové části právě úroky bance. Od banky si tak musíte vyžádat potvrzení o výši zaplacených úroků. Ve většině případů vám však banka toto potvrzení zasílá sama.

Podstatné je ještě zmínit, že není možné o tyto odpočty žádat zpětně. Vždy se tak musí týkat pouze posledního roku.

 

Kdy se odpočty ruší?

30. dubna 2020 vláda oznámila, že se dohodla na zrušení daně z nabytí nemovitosti, současně však také sníží výše zmíněné odpočty hypotéky z daní z 300 000 Kč na 150 000 kč. V samotnou účinnost ovšem tato úprava nevstupuje okamžitě, ale se zrušením se počítá až od 1. ledna příštího roku (2020). 

 

Proč vypadá rok 2020 na nejlepší rok pro koupi nemovitosti?

Během tohoto roku totiž bude zrušena ona zmíněná daň z nabytí nemovitosti, kdy navrácení daně by dle současného návrhu mělo být možné i retrospektivně, pokud jste již nemovitost koupili. Navíc, je zde ovšem zrušení odpočtů daní z hypoték, které bude platit od 1. ledna 2021. Jenže v případě, že si zřídíte hypotéku a zakoupíte nemovitost ještě do prosince 2020, budete mít nárok i na tyto odpočty.

Současně tak nebudete muset zaplatit 4 % daň z nabytí nemovitosti a i nadále budete moci využívat odpočtů úroků hypotéky z daní. Skutečně tak lze konstatovat, že minimálně z pohledu daňového zvýhodnění se jedná o nejlepší rok pro rozhodnutí bydlet ve vlastním, nebo zahájení rekonstrukce. 

K tomu všemu je třeba připočíst výhodné podmínky hypoték, které v tomto roce panují. Projděte si tak nabídky hypoték v naší hypoteční kalkulačce a neváhejte nás kontaktovat. 
 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší