05. 04. 2020

Odklad splátek úvěrů a hypoték: Jak k tomu jednotlivé banky přistupují?

Kvůli šíření koronavirové nákazy daly banky možnost odložit si splátky spotřebitelských úvěrů a hypoték o celé tři měsíce. Přístup jednotlivých bank a jejich podmínky se ovšem výrazně liší. Jak je na tom tedy zrovna vaše banka? A jak o odklad zažádat?

Odklad splátek je možný až na tři měsíce

Česká bankovní asociace dala bankám doporučení, aby odložily svým klientům splátky v souvislosti s šířící se nákazou koronaviru až o tři měsíce. Banky na její návrh zareagovaly pozitivně, ovšem téměř každá přišla s jiným přístupem, jak odklad řešit. Podmínky se liší již při žádosti o odklad, následně při posuzování, ale i v případném odpuštění poplatků za prodlení.

Jak si o odklad splátek zažádat?

V zásadě všechny banky tuto možnost nabízí přes online formuláře na svých webových stránkách.  Tím ale společný postup bank vesměs končí. Některé banky si vystačí pouze s písemným prohlášením a zdůvodněním, proč nemohou klienti své úvěry splácet, jiné vyžadují i jednotlivé dokumenty a průkazní materiály, aby žádost vyhodnotily.

Dalším víceméně společným bodem je individuální posouzení každé žádosti. Banky budou odklady splátek řešit u každého klienta samostatně. Stejně tak se to týká případů, kdy má klient u jedné banky například půjčku i hypotéku. V tom případě musí u obou případů zažádat o odklad jednotlivě. Může tak dojít k situaci, kdy bude jedné žádosti nevyhověno, ale druhá bude posouzena kladně.

I v případě bank, které automaticky nepožadují dokumenty a průkazní materiály, že odložení splátek klienti potřebují, je možné, že si materiály vyžádají dodatečně. Je poté potřeba předložit důkaz, že neschopnost splácet je způsobena opatřeními kvůli koronaviru.

Jaké jsou podmínky pro podání žádosti?

První, již zmíněnou podmínkou je to, že klient má skutečně problémy se splácením, buď protože je sám zasažen koronavirem, nebo na něj těžce dopadají restriktivní opatření. Pokud ovšem banka přijde na to, že klient se snaží tohoto opatření pouze využít, přestože se ho po finanční stránce situace nijak nedotýká, bude to posuzováno jako úvěrový podvod.

Zároveň je třeba zmínit, že odpuštění se nevztahuje na klienty, kteří jsou v době žádosti v prodlení se splácením.

Jestliže klient odkladu využije, je mu samozřejmě vytvořen záznam v registru dlužníků. Ten ovšem nebude negativní, to tedy znamená, že by klienty neměl jakkoliv poškozovat.

Jak jsou na tom jednotlivé banky?

Česká spořitelna svým klientům nabízí odklad splátek na 3 měsíce, počínaje 1. dubnem 2020. Žádost je ovšem třeba podat několik dní před následující splátkou úvěru. Po celou dobu třech měsíců nebudou klienti muset platit žádné poplatky, ani za pojištění schopnosti splácet. Banka uvedla i důvody, které považuje za relevantní pro odklad splátek. Přibližně stejné platí i pro všechny ostatní banky.

  • onemocnění koronavirem   nařízená karanténa
  • ošetřování dítěte
  • zaměstnání v zahraničí
  • pokles příjmů
  • výpadek zaměstnanců
  •  výpadek dodávek
  • zrušené zakázky
  • pohledávky po splatnosti

MONETA poskytne svým klientům odklad splátek po dobu 3 měsíců.  Navíc uvádí, že na jednoměsíční odložení měli klienti nárok už předtím. Dohromady tak bude možné odložit splátky až o celé 4 měsíce. Ve svých podmínkách konkrétně uvádí, že žádost je třeba podat nejpozději 10 dní před nadcházející splátkou. Vyhodnotit žádosti se bude snažit do 5 dnů.

Air Bank již svým klientům nabízela možnost požádat online o odložení splátky o 1 měsíc. Nově dojde k rozšíření o 3 měsíce. O odložení splátek bude možné žádat přes internetové bankovnictví. Podmínky jsou vesměs stejné jako v případě ostatních bank. Současně však banka upozorňuje, že se mohou měnit.

ČSOB zatím umožňuje svým klientům tříměsíční odklad splátek spotřebitelských úvěrů. Možnost odkladu splátek hypotečních úvěrů ovšem teprve připravuje. Stejně tak s vyhodnocením žádostí k 25.3. stále nezačala, pouze uvádí, že žádosti začne přijímat do pátku, 27. března.

V případě Komerční banky je možné podat žádost o odložení splátek po celou dobu trvání stavu nouze. Vyhodnocení bude probíhat individuálně a banka bude brát ohled jak na datum podání žádosti, tak na datum nadcházející splátky. Navíc otevřeně uvádí, že po celou dobu odkladu splátek bude úvěr úročen. Všechny poplatky budou ovšem odpuštěny. Firemní úvěry bude banka odkládat navíc o celých 5 měsíců, což je nejdelší možná doba na trhu.

Equa bank zatím pro své klienty žádný online formulář nepřipravila. Uvádí však emailovou adresu, na kterou se mají ozvat klienti, jichž se již situace dotýká. Vše s nimi bude řešit individuálně.

Raiffeisenbank také neuvádí žádné konkrétní podmínky, na svých stránkách pouze zveřejnila online formulář, kde klienti vyplní i specifika své situace. Banka se jim během následujících dní sama ozve s možným řešením.

Sberbank zveřejnila formulář, který mají klienti zasílat emailem. Svým klientům nabízí odklad hypotečních i spotřebitelských úvěrů. Je třeba zaslat nejen žádost, ale i doložit podklady, podle kterých je zřejmé, že důvodem k odložení splátek jsou ekonomické dopady epidemie.

UniCredit Bank a Wüstenrot pro své klienty teprve řešení situace připravují. V tuto chvíli nabízejí pouze postupy, které bylo možné realizovat doposud. Podobná opatření jako mají jiné banky lze očekávat v nejbližší možné době. 

 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší