05. 11. 2020

14 tipů, jak ušetřit peníze na hypotéku

Podmínky hypoték se s koronavirovou krizí změnily a získání úvěru na bydlení je tak v mnoha směrech jednodušší, pravdou však zůstává, že bez úspor dostanete hypotéku jen těžko. Banky ve většině případů vyžadují, abyste měli našetřeno minimálně 10 % z celkové ceny nemovitosti. U hypotéky na 6 milionů to znamená, že 600 tisíc musíte vytáhnout z vlastní kapsy. Ale jak na to? Jak se naučit šetřit a získat dost peněz na hypotéku?

 

1. Jak se naučit šetřit: pravidlo 10/20/30/40

Na otázku, jak co nejvíce ušetřit a nemuset se omezovat, existuje jednoduchá odpověď: Hlídejte si strukturu výdajů. Pravidlo 10/20/30/40 nám říká, jak bychom své výdaje měli rozdělit. Čísla 10, 20, 30 a 40 v tomto případě znamenají procenta z naší čisté výplaty.

Uveďme si jako příklad, že měsíčně dostáváme výplatu 20 000 Kč čistého.

 

  • 40 % výplaty (8 000 Kč) můžete utratit za spotřebu. Co si pod tím představit? Jídlo, zábavu, oblečení, benzin nebo třeba mobilní tarif.
  • 30 % výplaty (6 000 Kč) by měly být výdaje za bydlení, a to včetně energií.
  • 20 % výplaty (4 000 Kč) byste měli ušetřit jako dlouhodobou rezervu – třeba právě na hypotéku.
  • 10 % výplaty (2 000 Kč) pak zbývá na krátkodobou rezervu, kterou můžete využít na nepředvídatelné výdaje – například v situaci, kdy se vám rozbije pračka a vy potřebujete koupit novou.

 

Model 10/20/30/40 sice není zaručeným receptem, jak ušetřit, rozhodně vám ale pomůže zamyslet se, za co utrácíte. Například výdaje za bydlení má samozřejmě každý odlišné, proto je potřeba brát model pouze ilustrativně. S konkrétním rozdělením výdajů, které odpovídají vaší skutečné situaci, vám pomůže finanční poradce.

Cílem při šetření na hypotéku je přesunout co nejvíce výdajů z kupiček spotřeba a bydlení do kupičky rezerva. V dnešním článku si povíme, jak na to.

 

2. Jak co nejvíce ušetřit: Zapisujte si výdaje

Když přemýšlíte, jak šetřit, musíte ze všeho nejdříve vědět, za co vůbec utrácíte. Zkuste si po dobu jednoho měsíce aktivně zapisovat všechny své výdaje. Zvolte formu, která vám vyhovuje, ať už je to excelová tabulka v počítači, papírový blok nebo třeba poznámky v telefonu. Důležité je zapsat si skutečně každou korunu, kterou utratíte.

Až budete mít hotovo, roztřiďte své měsíční výdaje do tematických celků podle toho, za co jste je utratili. Celek můžete vytvořit například z útraty za:

 

  • oblečení
  • nezbytné potraviny
  • luxusní potraviny
  • večeře v restauraci
  • knihy
  • cigarety

 

a spoustu dalšího. Poté si prohlédněte, které celky tvoří největší položku ve vašich výdajích, a zamyslete se, jestli jsou pro vás nezbytné, nebo je můžete omezit. Pokud jste si své výdaje dosud nezapisovali, možná vás překvapí, za co všechno utrácíte.

 

Jak šetřit 1 000 Kč měsíčně za jídlo

Zní vám to jako utopie? V tom případě vězte, že ušetřit za jídlo je jednodušší, než si myslíte. Možná se vám dokonce podaří ušetřit mnohem více. Máme pro vás několik tipů, jak na to:

 

3. Choďte do obchodu s nákupním seznamem

A pevně se ho držte. Nenechte se zlákat slevami nebo zdánlivě levnými drobnostmi u pokladny.

 

4. Nekoukejte na cenu za kus, ale za 100 g

200g balení sýra za 30 Kč je výhodnější než 100g balení za 20 Kč.

 

5. Nakupujte najezení

Podle psychologů totiž platí, že když máme hlad, nakoupíme toho mnohem více.

 

Jak ušetřit na elektřině

Nemalou částku můžete ušetřit i za elektřinu, opět velice jednoduše. Jak?

 

6. Zamyslete se nad volbou žárovek

Do místností, kde často rozsvěcíte a zhasínáte (koupelna, toaleta), jsou vhodnější klasické žárovky. Oproti tomu v prostorách, v nichž většinou svítíte delší dobu (obývací pokoj, kuchyně), jsou výhodnější úsporné žárovky.

 

7. Vypojujte spotřebiče ze zásuvky

Pokud jsou spotřebiče připojené do zásuvky, spotřebovávají elektřinu i ve vypnutém stavu. Nezapomínejte proto vypojovat počítač, televizi nebo třeba varnou konvici.

 

8. Kupujte úspornější spotřebiče, i když jsou dražší

Za úsporné spotřebiče sice zaplatíte o trochu víc, peníze se vám však brzy vrátí v podobě poplatků za energie, které díky nim ušetříte.

 

Jak co nejvíce ušetřit za vodu

Pokud milujete horkou sprchu nebo romantické koupele, vzdávat se jich nemusíte. Existuje totiž několik způsobů, jak ušetřit za vodu, aniž byste se museli omezovat.

 

9. Perte, až když je pračka plná

Běžná pračka má spotřebu vody zhruba 40 l na jedno praní. Byla by škoda je vyplýtvat tím, že pračku zaplníte jen z poloviny.

 

10. Pořiďte si úspornou sprchovou hlavici

Úsporná hlavice představuje ideální způsob, jak šetřit za vodu – stojí jen několik stovek korun a pomůže vám snížit spotřebu vody za sprchování na polovinu. Hned za první rok tak ušetříte minimálně 1 000 Kč.

 

11. Jak ušetřit peníze a hned je zase neutratit: Systém dvou účtů

Jakmile máte finance navíc, okamžitě je utratíte? V tom případě vám pomůže, když budete používat dva účty.

Na spořicí účet si hned po obdržení výplaty posílejte peníze, které chcete ušetřit. Snažte se šetřit každý měsíc stejnou částku. Abyste nezapomínali, nastavte si inkaso (například k 18. v měsíci, pokud vám 15. chodí výplata).

Na běžném účtu si nechávejte vždy jen tolik peněz, kolik chcete v daném měsíci utratit, a veškeré finance navíc si okamžitě posílejte na spořicí účet. To, že na svém účtu uvidíte jen několik tisíc a budete vědět, že si s nimi musíte vystačit, vás přiměje přestat utrácet za věci, které nepotřebujete.

 

12. Refinancování je způsob, jak ušetřit desítky tisíc

Máte úvěr? V tom případě si ve smlouvě pečlivě pohlídejte dobu fixace. Jakmile to bude možné, porovnejte nabídky na trhu, kontaktujte finančního specialistu a porozhlédněte se po možnostech refinancování.

 

13. Nenechte se zlákat slevami

Přestože je většina lidí přesvědčená o opaku, nakupování ve slevách není tím nejlepším způsobem, jak šetřit. Většinou je to totiž přesně naopak: Slevy nás nutí utrácet.

Představte si situaci, kdy potřebujete nové tričko. Jdete do obchodu a narazíte na výprodej, takže s nadšením výhodně nakoupíte pět triček, která jsou zlevněná z 350 Kč na 150 Kč. Odcházíte s pocitem, jak jste ušetřili, a s tričky, která nepotřebujete. Ve skutečnosti jste zaplatili o 400 Kč víc, než kdybyste si odnesli jedno nezlevněné tričko za 350 Kč, pro které jste původně vyrazili.

 

14. Jak se naučit šetřit tím, že budete utrácet

Ne nadarmo se říká: Nejsem natolik bohatý, abych si mohl dovolit levné věci. Cena jde totiž často ruku v ruce s kvalitou. Nemá smysl stravovat se jen bílým pečivem, protože je nejlevnější, když vzápětí utratíte stovky korun za doplňky stravy, jelikož vám kvůli nevyváženému jídelníčku chybí vitaminy. Stejně tak si určitě dokážete sami vypočítat, jestli je výhodnější kupovat boty za 300 Kč, které vydrží dva měsíce a okamžitě musíte koupit nové, nebo radši koupit jedny za 1 500 Kč, které vám vydrží několik let.

 

Co když se vám nepodaří našetřit?

Ani v případě, že se vám nepodaří ušetřit dostatečný obnos na hypotéku, nemusíte věšet hlavu. Existuje totiž několik triků, jak získat hypotéku i bez úspor.

Nebo naopak už našetřeno máte? V tom případě si srovnejte nejvýhodnější nabídky na trhu.

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší