02. 09. 2020

Hypotéka vs. nájemné: Co říkají čísla?

Ceny nemovitostí rostou závratnou rychlostí – stejně jako ceny nájmů. Vyplatí se vám víc nájem, nebo hypotéka? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A podle čeho se rozhodnout? To vše si povíme v dnešním článku.

 

Nájem, nebo hypotéka: Podle čeho se rozhodnout?

Při rozhodování, jestli zvolit nájem, nebo hypotéku, hraje roli řada klíčových faktorů. Které byste neměli opomenout?

 

1. Životní situace

První, nad čím byste se měli zamyslet, je, co v tuto chvíli skutečně hledáte. Chcete se již dlouhodobě usadit, neplánujete se znovu stěhovat a máte rádi svůj klid? V tom případě je pro vás hypotéka správnou volbou.

Jestliže ale naopak často měníte pracovní pozice i místo bydliště, a proto nemáte zájem investovat čas a peníze do vlastního bydlení, je pro vás vhodnější zvolit variantu nájmu.

Tip: Ani v té nejhorší životní situaci není prohráno. Přečtěte si, jak získat hypotéku po insolvenci.

 

2. Lokalita

Dalším faktorem, který byste měli při rozhodování mezi hypotékou a nájmem vyhodnotit, je, jaký je vlastně rozdíl mezi měsíčními splátkami a nájemným.

 

Na většině území České republiky se jednoznačně vyplatí splácet měsíčně hypotéku. Nájmy jsou zde totiž vůči ceně nemovitosti mnohem vyšší. Ale například v některých oblastech Prahy můžete na měsíčních splátkách za hypotéku zaplatit až o polovinu více než na nájemném.

Tip: V některých případech se vyplatí koupit starou nemovitost a tu zrekonstruovat. Přečtěte si, jak získat hypotéku na rekonstrukci.

 

3. Hypotéka vs. nájem v konkrétních číslech

Co pro vás při rozhodování mezi nájmem a hypotékou bude pravděpodobně nejdůležitější? Pro většinu lidí jsou to finanční podmínky. Pojďme si proto hypotéku a nájem srovnat v číslech na reálném příkladu.

Za příklad si dáme byt v Brně o rozloze 2+kk, který se nabízí k prodeji za 5 000 000 Kč. Ve stejné nemovitosti se pak nachází podobně velký a stejně řešený byt, který nabízí jeho majitel k pronájmu. Měsíční nájemné v tomto případě vychází na 18 000 Kč.

Na financování koupě bytu použijeme hypotéku od MONETY ve výši 4 000 000 Kč a se splatností 30 let s roční úrokovou sazbou 2,22 %. Měsíční splátka tak bude činit 15 229 Kč a bance celkově za 30 let zaplatíme 5 495 766 Kč. K této částce přičteme měsíční platby za služby a energie a příspěvky do fondu oprav. Celkově se tak budeme pohybovat zhruba na 19 000 Kč za měsíc.

Když to tedy celé rozpočítáme, je to 19 000 Kč x 12 měsíců x 30 let, dostaneme se na částku 6 840 000 Kč + 1 000 000 Kč, které zainvestujeme z vlastních peněz při koupi nemovitosti. Dohromady tedy 7 840 000 Kč. Na konci celého období jsme vlastníky bytu.

V případě, že zvolíme nájemné, jeho základní výše je 18 000 Kč + 3 000 Kč, které měsíčně uhradíme za služby a poplatky. Opět tedy dosadíme do jednoduchého vzorce 21 000 Kč x 12 měsíců x 30 let. Dostaneme se tak na celkovou částku 7 560 000 Kč. Na konci období ale nevlastníme nic.

 

Při výpočtu nájemného jsme ovšem nezahrnuli podstatnou položku, a to je, že se nájemné postupně zvyšuje s inflací. Pokud tedy budeme počítat, že nájemné se nám každých 10 let zvýší přibližně o 2 000 Kč, dostaneme se již na částku 8 280 000 Kč.

 

Naopak výše hypotéky se bude měnit s ohledem na zvolenou fixaci a její případné refinancování. Při refinancování se nám často povede získat výhodnější úrokové sazby, takže celková zaplacená částka se může snížit.

 

S inflací současně ovšem navíc roste i hodnota nemovitostí, a to většinou ještě vyšším tempem. Byt tak bude mít na konci období mnohem vyšší cenu, než za kterou jsme ho pořídili.

 

Výhody a nevýhody hypotéky

Shrňme si tedy celkové výhody hypotéky.

 • Jedná se o dlouhodobou investici.
 • Nemovitost můžeme prodat nebo hypotéku předčasně splatit.
 • Jasně na několik let dopředu víme, kolik budeme platit.
 • Máme jistotu vlastního bydlení.
 • Jakékoliv úpravy, změny vybavení a rekonstrukce můžeme dělat, jak se nám zlíbí.

Naopak nevýhody jsou tyto:

 • Jedná se o dlouhodobý závazek.
 • Na začátku musíme uhradit alespoň 10 % z ceny nemovitosti.
 • Splácíme nejdříve úroky a teprve po několika letech skutečně úmor jistiny.

 

Výhody a nevýhody nájmu

Tak jako hypotéka, i nájem má své výhody.

 • Nízká počáteční investice.
 • Možnost jednoduše změnit bydliště.
 • Vyšší nájemné si můžeme rozdělit ve více lidech v případě spolubydlení v prvních letech.

Nevýhod je ovšem v tomto případě více.

 • Postupné zvyšování nájemného.
 • Nejistota s ohledem na možnou výpověď.
 • V případě rekonstrukcí a oprav investujeme do cizího, navíc nám je musí majitel schválit.
 • Na konci celého období nic nevlastníme.

 

Hypotéka, nebo nájem: Jak se tedy rozhodnout?

Celou situaci pečlivě vyhodnoťte s ohledem na to, co v tuto chvíli skutečně hledáte. Nájem se vyplatí krátkodobě, pokud počítáte s tím, že se budete ještě stěhovat, nebo nemáte zájem se dlouhodobě usadit.

V případě, že chcete mít jistotu bydlení již s výhledem dopředu, například při zakládání rodiny, je hypotéka jasnou volbou. Na konci celého období budete disponovat nemovitostí s vyšší hodnotou, než za jakou jste ji pořídili. V případě potřeby ji navíc můžete kdykoliv prodat a získat tak jednorázově vysoké finanční prostředky.

Jestli máte jakékoliv další otázky, nebo vás zajímají konkrétní možnosti financování koupě nemovitosti, neváhejte se na nás obrátit.

 

 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší