01. 06. 2020

Jak zvládnout hypotéku v mladé rodině: Nenechte se zaskočit

Pořízení vlastního bydlení je základním krokem k samostatnosti. Mladým lidem a rodinám však nenahrávají vysoké ceny nemovitostí, především pak ve větších městech, a přísné podmínky pro získání hypotéky. S čím je tedy třeba počítat? A existuje něco jako hypotéka pro mladé?

 

Hypotéka nebo nájem?

Pokud jste toto téma již probrali, můžete tuto část s klidem přeskočit. Jestli jste ovšem stále v situaci, kdy přemýšlíte, co pro vás bude výhodnější, je třeba se nad tím více zamyslet.

Pro nájem hovoří nižší počáteční investice a flexibilita se změnou bydlení, avšak na hypotéku lze pohlížet jako na dlouhodobou investici, která se zhodnocuje s rostoucími cenami nemovitostí. Nemovitost je současně vaše, a můžete si s ní dělat téměř cokoliv, co se vám zlíbí. Navíc je možné prodat i nemovitost, která je zatížena hypotékou. Tím můžete získat rozsáhlý finanční kapitál v nelehké životní situaci.

 

Na co se při pořízení hypotéky připravit?

Přestože se podmínky hypoték stále dynamicky mění, trvale lze konstatovat, že jsou relativně přísné, především pak vůči mladým rodinám. Prvním problémem, se kterým se můžete setkat, je podmínka 20 či 10 % naspořených financí vůči celkové hodnotě nemovitosti. Především ve městech jako Praha nebo Brno to může znamenat i miliony korun, které musíte mít připravené. 

Vyřízení hypotéky samotné je pak proces, který může trvat od několika týdnů po několik měsíců. V průběhu tohoto procesu budete muset bance prokazovat své příjmy, finanční situaci a další potřebnou dokumentaci, kterou banka potřebuje pro schválení hypotečního úvěru.

 

Hypotéka pro mladé

Hypotéka pro mladé, především pak pro mladé rodiny, je často diskutované téma, u kterého se čeká na kroky ČNB. Ta vytvoření takového produktu slibuje s novelou zákona o ČNB, hlavními výhodami by měla být vyšší LTV, tedy výše úvěru k hodnotě nemovitosti a méně náročnější podmínky týkající se výše platu.

Mezitím však některé banky již v současnosti nabízejí pro mladé výhodnější podmínky, které bývají limitovány věkem, případně tím, že se jedná o pořízení první nemovitosti. Skutečná výhodná hypotéka pro mladé však na trhu v současnosti není a jde převážně o marketingové produkty. 

 

Státní hypotéka

Řešením by mohla být podpora státu v podobě státní hypotéky, která na trhu skutečně je. Státní fond rozvoje bydlení nabízí program pro mladé, na který mohou dosáhnout mladí do 36 let, nebo lidé pečující o dítě do věku 15 let. Výhodou je především nízký úrok, který vychází ze základní sazby EU. 

Zásadní nevýhodou této půjčky je ovšem míra financí, kterou můžete získat. V případě pořízení domu jde o 2 miliony korun, na byt pak získáte pouze 1 200 000 korun. Pro oba případy navíc platí, že nedostanete více než 80 % hodnoty nemovitosti.

Dalším problémem je, že takovou státní hypotéku nemůžete kombinovat s jiným hypotečním úvěrem, pokud nechcete dát do zástavy i druhou nemovitost. 

 

Čerpání hypotéky

Čerpání hypotéky má své podmínky a specifika dle rozdílných účelů hypotéky a různých smluvních podmínek jednotlivých bank.

Kromě těchto povinných a formálních záležitostí je však třeba mít sestavený i finanční plán. Ten vám vytvoří alespoň představu o tom, jaké množství financí z rodinného rozpočtu jde na splátky hypotéky a jestli, případně jakou máte finanční rezervu pro situaci výpadku příjmů.

 

Pomoc hypotečního poradce

Především v případě hypotéky pro mladé rodiny je vhodné mít za zády hypotečního poradce. Jeho pomoc se vám bude hodit již při výběru vhodné nabídky, tak při následném vyjednávání s bankou.

Za určitých okolností lze nemovitost financovat i ze 100 % z úvěrů. Toho se dá docílit skloubením hypotečního úvěru s úvěrem spotřebitelským. Projděte si nabídky v naší hypoteční kalkulačce a nebojte se nás kontaktovat. 
 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší