24. 06. 2020

Hypotéka pro OSVČ: V čem se liší od hypotéky pro zaměstnance?

Pokud jste OSVČ, pravděpodobně vás bude zajímat hypotéka ze dvou různých pohledů. Jednak hypotéka na bydlení, která bývá pro živnostníky a podnikatele náročnější na získání, a takzvaná živnostenská hypotéka, která souvisí s místem vykonávání vaší živnosti. V tomto článku se podíváme na obě a projdeme si některá úskalí, která můžou při jejím vyřizování nastat.

 

Hypotéka na bydlení pro OSVČ 

Hypotéka na bydlení pro podnikatele, potažmo živnostníky, je v zásadě stejná jako hypotéka pro zaměstnance. Stejně tak proces jejího vyřizování. Rozdíl nastává až v rámci procesu ověřování vaší bonity, především pak při dokládání vašich příjmů.

V praxi bývá obvyklé, že banka hypotéku pro OSVČ zamítne i při takové výši příjmů, kdy by zaměstnanec neměl problém hypotéku získat. Zaměstnanci doloží jednoduše příjmy dle formy, kterou banka vyžaduje, a navíc jsou vnímáni jako méně riskantní skupinou.

V případě OSVČ je zde několik variant, jak vám banka bude příjmy posuzovat.

 

Posouzení příjmů při schvalování hypotéky pro OSVČ

  1. Na základě daňového přiznání – banka vám výši vašich příjmů spočítá na základě daňového přiznání. Z daňového přiznání si banka vezme váš daňový základ, od něj zpravidla odečte odvody na pojištění a daň. Celou částku následně vydělí 12 měsíci, a tím spočítá váš čistý měsíční zisk
  2. Na základě ročního obratu – tato varianta je vhodná především pro podnikatele, kteří záměrně snižují své příjmy v daňovém přiznání, tedy využívají takzvané daňové optimalizace. Z vašeho obratu vám banka jakožto příjmy bere v potaz přibližně 15 až 30 %. Důležité je zmínit, že tuto takzvanou obratovou hypotéku nabízí jen některé banky. 

S takzvanou obratovou hypotékou bývají ovšem někdy spojeny vyšší poplatky i úrokové sazby. Daňová optimalizace navíc ve většině případů vede k náročnějším podmínkám pro získání hypotéky.

 

Živnostenská hypotéka na podnikání

Živnostenská hypotéka je ve své podstatě podnikatelský úvěr za účelem pořízení či rekonstrukce nemovitosti, která bude sloužit k výkonu práce. V některých případech je navíc možné nemovitost využívat i k bydlení. 

Banky tento typ hypotéky ve svém portfoliu pojmenovávají různě, co je však u všech poskytovatelů stejné, je značně individuální přístup. Ten lze spatřovat i u standardních hypoték, ovšem u tohoto typu hypotéky je individuálně posuzováno mnohem více parametrů. Ve výsledku se tak liší jak úrokové sazby, tak nabízené doby splatnosti úvěru, celková výše úvěru a další parametry.

 

Jak dosáhnout na hypotéku jakožto OSVČ?

Jak jste jistě pochopili, proces schvalování hypotéky pro OSVČ je složitější a náročnější než vyřízení standardní hypotéky pro zaměstnance. Často se také liší podmínky, poplatky i úroky. Pokud navíc využíváte daňové optimalizace, spektrum bank, které vám posoudí příjmy na základě obratu, se výrazně zúží.

Nelze vám tedy než doporučit využít služeb hypotečního specialisty, který má přehled v tom, co jaká banka nabízí a kde například nemá smysl o hypoteční úvěr vůbec žádat. Vše s vámi individuálně projde, a navíc vám pomůže při následném vyjednávání s bankou. Neváhejte tedy využít naši hypoteční kalkulačku a kontaktovat naše hypoteční specialisty, kteří se vám budou rádi věnovat. 
 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší