Hypotéka pro mladé je řešení, jak pomoci s bydlením mladým rodinám, které mají problém získat dostatečné finanční prostředky pro pořízení svého bydlení. Jaké jsou její podmínky a jak ji můžete získat? A existuje vůbec?
Hypotéka pro mladé
Vznikem produktu takzvané hypotéky pro mladé se ČNB snaží vyřešit problémy s dostupností bydlení pro mladé rodiny. Takový produkt je zatím stále v návrhu novely zákona o ČNB. Hlavní podmínkou by měl být maximální věk 36 let. Současně by takoví žadatelé měli posunutý strop LTV o 10 %, teoreticky by tedy mělo být možné získat i 100% hypotéku. LTV značí poměr výše úvěru vůči hodnotě nemovitosti. K pořízení nemovitosti by tedy nebylo třeba disponovat rozsáhlejšími financemi.
Banky nabízející hypotéku pro mladé
Přestože tato varianta hypotéky stále není oficiálně podporována ČNB, je možné narazit na nabídky bank, které takový produkt, případně jeho upravené varianty nabízejí. Obecně se jedná spíše o marketingové taktiky. Banky ovšem využívají toho, že určitou část hypotečních úvěrů mohou nabízet i s vyšším LTV, než je doporučeno ČNB. Například Česká spořitelna tak nabízí například produkt „Prvobydlení“, tedy hypotéku na pořízení prvního bydlení, s LTV 90 %. Limit financí je však 5 milionů korun.
Státní hypotéka pro mladé
S pojmem hypotéky pro mladé se pravděpodobně setkáte i u takzvané státní hypotéky. Ta je součástí Programu pro mladé od Státního fondu rozvoje bydlení. Podmínkou pro její získání je opět věk do 36 let, případně péče o dítě mladší 15 let. Správa i vedení úvěru a případné předčasné splacení je pak bez poplatků. Úroková sazba vychází ze základní úrokové sazby Evropské unie pro Českou republiku.
Zatím by to znělo velmi zajímavě, do chvíle, než se nepodíváte na konkrétní podmínky.
- Novostavba nebo zakoupený dům nesmí přesáhnout podlahovou plochu 140 m2.
- Zakoupený byt nesmí přesáhnout podlahovou plochu 75 m2.
To jsou podmínky, které omezují velikost pořízených nemovitostí. Jenže ty nejsou tím hlavním omezením. Tím hlavním limitem jsou poskytnuté finance. V případě, že se jedná o pořízení či výstavbu domu, je maximální výše poskytnutých financí 2 miliony korun. Pokud by se jednalo o byt, je zde stanoven limit 1 200 000 korun. To vše je navíc omezeno limitem LTV, který je stanoven na 80 %.
Za stanovených podmínek je tak tato hypotéka pro většinu mladých lidí žijících ve městech nepoužitelná. Problémem je současně i to, že státní hypotéku nelze kombinovat s dalším hypotečním úvěrem, v případě, že nemáte další nemovitost, kterou můžete dát do zástavy.
Jak vyřešit hypotéku v mladé rodině?
Tématu, jak zvládnout hypotéku v mladé rodině, jsme se již věnovali v předchozím článku. Výměna nájemního bydlení za vlastní, případně odstěhování se z nemovitosti rodičů bývá velkým životním krokem. Za současných podmínek to však může být pro mnoho mladých lidí a rodin velmi náročné.
Pokud i vy přemýšlíte o vlastním bydlení, projděte si nezávazně aktuální nabídky bank pomocí hypoteční kalkulačky a neváhejte se obrátit na naše hypoteční specialisty. S pořízením prvního bydlení vám rádi pomůžou a navíc vám značně ulehčí a objasní celý proces získání hypotéky.