16. 06. 2020

Hypotéka na rekonstrukci: V čem se liší a jak ji získat

Zvažujete rekonstrukci nemovitosti? S rostoucími cenami nových nemovitostí se stále více vyplatí rekonstrukce nemovitostí starších. Víte, jaké jsou podmínky hypotéky na rekonstrukci? A v čem se její čerpání liší od hypotéky na výstavbu a hypotéky na koupi nemovitosti?

 

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci již svým názvem napovídá, jaký je její účel. Konkrétně se tedy jedná o hypotéku s účelem financování úprav v rámci dané nemovitosti. Kromě této účelové části hypotéky je možné sjednat i neúčelovou část úvěru, ze které je možné financovat následné vybavení nemovitosti, například v podobě nového nábytku nebo elektronického vybavení.

 

Podmínky pro získání hypotéky na rekonstrukci

Základní podmínkou pro získání tohoto typu hypotéky je zástava nemovitosti v náležité výši LTV, tedy v poměru výše hypotečního úvěru vůči hodnotě nemovitosti, zpravidla do 80 až 90 %. Tak jako u standardní hypotéky i zde můžete zastavit jinou nemovitost než tu, kterou máte v plánu rekonstruovat.

Další podmínkou je dodání rozpočtového plánu. Banka si na jeho podkladu udělá představu o rozsahu a výši plánovaných úprav provedených v průběhu rekonstrukce. Banka vám k němu zašle svůj formulář, ten můžete vyplnit na základě svého odhadu sami v případě, že řešíte stavbu/ rekonstrukci svépomocí, nebo na základě položkového rozpočtu od stavební firmy.

Dále bude potřeba doložit stavební povolení nebo ohlášku stavby. V některých případech může banka požadovat i projektovou dokumentaci.

 

Rozdíl oproti hypotéce na pořízení domu či bytu

Zásadním rozdílem je právě zmíněný plán. Rozpočet prací či plánovaných úprav je stěžejním dokumentem, který bance objasňuje účelovost hypotéky. Plán je následně posouzen znalcem, který ho může buďto schválit nebo na základě svých znalostí zkrátit.

 

Způsob čerpání hypotéky

Dalším rozdílem oproti hypotéce sjednávané při koupi nemovitosti je způsob čerpání hypotéky. Ten je velmi podobný způsobu čerpání hypotéky na výstavbu. Peníze jsou uvolňovány postupně. Některé banky si následně účtují poplatky za uvolnění dalších financí.

Současně vás při žádosti o další čerpání navštíví odhadce ze strany banky, který zkontroluje, jak byly vynaloženy dosavadní uvolněné finance. Zpravidla není třeba dokládat jednotlivé faktury a účtenky za provedené práce, odhadce posuzuje především to, jestli úpravy probíhají dle předloženého rozpočtového plánu. U většiny bank za jeho návštěvu a odhad zaplatíte další poplatek ve výši 1000 až 2000 Kč.

 

Tipy před podáním žádosti o hypotéku na rekonstrukci

 

  • Udělejte si svůj vlastní plán a přehled, co všechno chcete v rámci rekonstrukce přestavět.
  • Proberte váš plán se stavební firmou a nechte si od ní vypracovat potřebný rozpočet.
  • Vytvořte v plánu rezervu, přibližně ve výši 20 %, pro případ vzniku komplikací během stavby. Jestliže pak celou částku nevyčerpáte, banka vám hypotéku sníží a upraví vám výši splátek.
  • Zjistěte si, jestli banka nabízí také možnost přidat neúčelovou část úvěru na následné vybavení.

 

Využijte pomoc specialisty

Pokud chcete pomoci s jednotlivými úskalími hypotéky na rekonstrukci, najít nejvýhodnější možnosti úvěru nebo poradit, jak na tuto hypotéku vůbec dosáhnout, využijte služeb hypotečního poradce. Za jeho služby nic neplatíte, a navíc vám pomůže sjednat výhodnější podmínky s bankou. Navíc s vámi nestranně probere nabídky jednotlivých bank a pomůže vám vybrat tu nejvhodnější variantu.
 
 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší