08. 07. 2020

Hypotéka na družstevní byt: Jak financovat družstevní byt pomocí hypotéky?

Družstevní bydlení začíná v našem prostředí znovu nabírat na popularitě. Může za to především cena, která bývá v průměru až o 30 % nižší než u klasické koupě bytu. Banky tak očekávají i v budoucnu zvyšující zájem o tento typ bydlení. Co mnoho lidí neví, je, že je možné i družstevní byt financovat hypotékou. Pojďme se společně podívat na jednotlivé varianty.

 

Hypotéka na družstevní byt prostřednictvím zástavy jiné nemovitosti

Družstevní byt nemůžete bance zastavit, protože ve své podstatě nenakupujete konkrétní byt, ale podíl v bytovém družstvu. Přesto můžete situaci vyřešit. První variantou, která se nabízí, je koupi družstevního bytu financovat pomocí jiné nemovitosti, nejpravděpodobněji pak nemovitosti rodičů nebo chalupy. Finanční prostředky tak získáte pomocí zástavy této nemovitosti, nezávisle na družstevním bytu.

 

Předhypoteční úvěr

Druhá varianta je podmíněna tím, že máte ze strany bytového družstva písemný dokument potvrzující, že například do dvou let připadne družstevní byt do vašeho osobního vlastnictví. V takovém případě je možné sjednat předhypoteční úvěr, který se po uplynutí zmíněných dvou let převede na standardní hypoteční úvěr s nižšími úroky.

Tato varianta bývá stále finančně výhodnější než přímý nákup nového bytu. Předhypoteční úvěr pak bývá sjednáván v kombinaci s navazujícím hypotečním úvěrem. Současně u něj není třeba zastavit žádnou další nemovitost. 

 

Úvěr ze stavebního spoření

Jestliže nemáte další nemovitost do zástavy a nemáte písemný příslib převedení bytu do vašeho osobního vlastnictví, je zde ještě varianta využití úvěru ze stavebního spoření, tedy překlenovacího úvěru.

Omezením tohoto úvěru je ovšem množství finančních prostředků, takže je použitelný spíše pro byty v menších městech, které nebývají tak drahé.

 

Výběr nejvhodnější varianty financování družstevního bytu

Výběr varianty, která nejlépe odpovídá vašim podmínkám, je pak na vás. Jestliže nechcete zatěžovat hypotékou jinou svoji nemovitost, případně nemovitost svých rodičů nebo příbuzných, nebo jednoduše jinou nemovitost nemáte k dispozici, pak bývá nejschůdnější variantou kombinace předhypotečního úvěru a následné hypotéky.

Developerské společnosti navíc v posledních letech spatřují v družstevním bydlení příležitost, a tak bývá právě převod bytu do osobního vlastnictví po dvou letech stále častější nabízenou možností.

Pokud o financování družstevního bytu pomocí hypotéky přemýšlíte, neváhejte se na nás obrátit, s řešením vám rádi pomůžeme a společně najdeme tu nejvýhodnější variantu. Spolupráce s hypotečním poradcem vám navíc pomůže ušetřit čas i peníze, včetně dalších benefitů.

Zároveň neváhejte využít naší hypoteční kalkulačky, která vám nabídne objektivní srovnání hypoték na trhu a úrokových sazeb, na které je možné dosáhnout. 
 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší