21. 04. 2020

Tipy a triky ze světa hypoték: Fixace úrokové sazby 2020

Co to je fixace hypotéky, či fixace úrokové sazby? Jaké jsou možné délky fixace? Na základě čeho se rozhodovat? A co lze očekávat na hypotečním trhu v roce 2020?

Fixace úrokové sazby obecně

Fixace úrokové sazby je jedna z položek, kterou si každý klient u banky volí sám. Obecně vzato nám tento údaj udává, po jaké období budeme platit stejný, tedy smluvený úrok. Po celou dobu délky fixace tak tedy klient přesně ví, kolik budou činit měsíční splátky hypotéky. Při konci fixačního období si následně klient domlouvá novou výši úroků a délky dle aktuální nabídky, případně může hypotéku refinancovat.

Délky fixace hypoték

Délky fixací hypotéky se pohybují od jednoho roku do 20 let. Většinou se můžete u bank setkat u fixačního období úrokové sazby s hodnotami 1, 2, 5 a 10 let. Výjimkou ale nejsou ani fixace na 7, 15 a 20 let. Každá banka se ve svém portfoliu lehce liší.

Nejoblíbenější délka fixace je v České republice dlouhodobě 5 let. Stále častěji se lze ovšem setkat s desetiletou fixací, která nabírá na popularitě.

Jakou délku fixace zvolit?

Při volbě nejvhodnější délky fixace je třeba vzít v potaz několik faktorů. Jako první by byl vhodný zmínit ekonomický cyklus. Úrokové sazby se dynamicky posouvají právě s ekonomickým cyklem a společně se zásahy České národní banky. Momentálně ČNB výrazně snížila sazby a některé banky již začaly snižovat své úrokové sazby hypoték

Další faktor je již více subjektivní, záleží totiž na vás, jestli preferujete jistotu a stabilitu a víte, že neočekáváte v následujících letech žádné změny ohledně splácení hypotéky. V tom případě jsou pro vás nejvhodnější delší doby fixace.

Kratší délky fixace jsou vhodné pro klienty, kteří mají v plánu během následujících let nemovitost prodat, či ví, že budou schopni celý úvěr či jeho část splatit.

Variabilní úroková sazba

Variabilní úroková sazba, označovaná také jako plavoucí, je alternativou spíše pro ekonomicky vzdělanější klienty s určitou finanční rezervou. Tato sazba se mění na základě sazby PRIBOR, kterou určuje Česká národní banka. ČNB ji zároveň vyhlašuje dle aktuální ekonomické situace. V praxi tak můžete na takové sazbě ušetřit poměrné množství peněz, ale zároveň je vysoké riziko, že se váš úrok dostane na vyšší hodnoty než u fixace.

Hypotéky 2020

Jak již bylo naznačeno, úrokové sazby hypoték se v prvním čtvrtletí pohybují stále v poměrně nízkých hodnotách. Lze očákvat jejich následující snížení v reakci na kroky ČNB, na druhou stranu většina velkých bank stále vyčkává a své sazby nesnížily. Zdůvodňují to především tím, že momentálně řeší převážně odklady hypoték spojené s moratoriem vlády. Dalším faktem je, že z důvodu konkurečního boje se banky vzdávaly většiny svých marží, když nenavyšovaly úrokové sazby úměrně sazbám ČNB. 

Refinancování hypotéky

S končící úrokovou sazbou přichází období, ve kterém může klient svou hypotéku refinancovat. Váš dosavadní poskytovatel hypotéky by vám měl v několikaměsíčním předstihu zaslat nabídku na její prodloužení. Nejjednodušší je srovnat si nabídky bank v hypoteční kalkulačce a porovnat jednotlivé nabídky s tou, kterou vám dala vaše banka. Samotné refinancování může klientům ušetřit desítky tisíc korun na úrocích a poplatcích.

Výběr nejvhodnější varianty hypotéky

Pokud stále nevíte, jakou délku fixace zvolit, aby byla pro vás nejvýhodnější, řešením pro vás může být kontaktování hypotečního poradce a celou situaci probrat s ním. Na základě zkušeností vám hypoteční specialista pomůže zvolit variantu, která nejlépe odpovídá vašim možnostem. Navíc se tak můžete dostat k výhodnějším nabídkám, než které vám nabídnou banky samotné.

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší