25. 05. 2020

Čerpání hypotéky 2020: K čemu se zavážete a jak s tím budete žít

V momentě kdy jste splnili všechny podmínky a podepsali úvěrovou smlouvu, nastává moment, kdy můžete začít hypotéku čerpat. Jak čerpání hypotéky funguje? Do kdy musíte hypotéku vyčerpat? I na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Čerpání hypotéky

Hypotéku můžete začít čerpat zpravidla od 1 do 3 dnů od podpisu smlouvy. Možností čerpání je několik. V případě, že jste zakoupili hotovou nemovitost, můžete nechat převést celou částku na účet prodejce. V případě, že hypotéku máte sjednanou za účelem stavby nebo rekonstrukce, banka bude uvolňovat peníze postupně. Současně podmínkou pro čerpání je, že musíte mít sjednané pojištění nemovitosti. Hypotéku lze čerpat pouze bezhotovostně. 

Americká hypotéka

Odlišný způsob čerpání platí v případě, že máte sjednanou americkou hypotéku. Ta je totiž neúčelová, takže peníze banka převede v celém objemu na vámi zvolený účet najednou. Z podstaty věci neřeší, na co jsou skutečně vynaloženy.

Do kdy musíte hypotéku vyčerpat?

Opět je zde rozhodující účel hypotéky. Jestliže se jednalo o koupi nemovitosti, peníze na účet prodávajícího musíte nechat zaslat nejpozději do 12 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy. V případě, že hypotéku čerpáte za účelem výstavby nebo rekonstrukce nemovitosti, pak je lhůta pro vyčerpání 24 měsíců. Nezřídka se ovšem stává, především pokud provádíte stavbu svépomocí, že se lhůty oproti původnímu plánu prodlouží. Pro tyto případy je možné sjednat individuální čerpání, s čímž vám rádi pomohou naši hypoteční poradci.

K čemu se podpisem hypoteční smlouvy zavážete?

Nejprve je třeba vysvětlit, jak splácení hypotéky probíhá. Po dobu, na kterou máte stanovené její čerpání, totiž nesplácíte hypotéku samotnou ale pouze úroky. Jakmile tato lhůta skončí, začínáte splácet samotnou hypotéku. Zde již splácíte částky, které máte s bankou sjednané po domluvenou dobu. 

Jak s hypotékou žít?

Nejdříve je dobré udělat si určitý finanční plán. Mějte přehled o tom, kolik vašich financí putuje na samotné splácení a s jakou částkou můžete následně disponovat. Vytvořte si finanční rezervu pro případ, že byste přišli o zaměstnání nebo se vám snížily příjmy. V takovém případě také kontaktujte banku i vašeho hypotečního poradce. Jak snížit měsíční náklady na splátky úvěrů a vytvořit finanční rezervu jsme popsali v našem předchozím článku. 

Čas refinancování hypotéky

Po několika letech splácení hypotéky vám dle smlouvy skončí doba fixace. V tomto případě je vhodné posoudit nabídku banky na refixaci, ale současně se porozhlédnout po možnostech refinancování u ostatních bank. Nejlepších podmínek zpravidla dosáhnete, pokud využijete služeb hypotečních specialistů. Ti mají lepší vyjednávací sílu než klienti samotní. 7 důvodů, proč se vám vyplatí mít na své straně hypotečního poradce

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší