05. 04. 2020

Americká hypotéka: Co to je a jak ji získat?

Americké hypotéky jsou zajímavou alternativou pro hypotéky tradiční, ale i pro spotřebitelské úvěry. Jedná se o neúčelové úvěry zajištěné nemovitostí. Jaké jsou další rozdíly oproti tradičním hypotékám? A jaké jsou jejich jednotlivé výhody a nevýhody? Na co by si měli zájemci dát pozor a co ke sjednání budou potřebovat?

Co to je americká hypotéka?

Americká hypotéka je specifický typ hypotečního úvěru, u kterého klient nemusí dokládat účel. A právě díky tomu je u mnohých klientů tak populární. Přestože má vyšší úrokové sazby než klasická hypotéka, stále je výhodnější než úvěry bez zajištění nemovitostí. Stává se tak oblíbeným nástrojem pro financování koupi automobilu  nebo dalších větších nákupů. Může být i užitečným řešením pro lidi, kteří nemají doklady k účelovosti financování na klasickou hypotéku je pro ně nemožné dosáhnout.

Jedná se tedy o typ úvěru, který vyplňuje oblast mezi hypotečními úvěry a úvěry spotřebitelskými.

Americká hypotéka vs. hypotéka

Jak již bylo zmíněno, hlavním rozdílem je především nutnost doložení účelu úvěru. V případě americké hypotéky může klient vynaložit své finance téměř na cokoliv. V případě klasické hypotéky je takový úvěr úzce spojen se svým účelem, tedy třeba koupí či rekonstrukcí nemovitosti.

Už vzhledem ke své podstatě je americká hypotéka limitovaná, co se týče výše úvěru vůči hodnotě zajištěné nemovitosti. Vzhledem k neprokazování účelu se banka či jiný poskytovatel chrání tím, že není ochotný poskytnout tak velké množství financí, jako u normálního hypotečního úvěru. V průměru jde o 50 až 70 % hodnoty nemovitosti .

Dalším bodem nahrávajícím spíše pro klasické hypotéky je vyšší úroková sazba. Stále se jedná o výrazně výhodnější sazby než v případě spotřebitelských úvěrů, ale ve srovnání s hypotečními úvěry bývají poměrně vysoké.

Výhody americké hypotéky

 • Při žádosti není potřeba sdělovat, na co plánuje finanční prostředky použít.
 • Vyřízení žádosti o americkou hypotéku je administrativně méně náročné než vyřízení žádosti o normální hypotéku.
 • Nižší úroková sazba ve srovnání se spotřebitelskými úvěry.
 •  Splatnost je téměř jako u hypotečních úvěrů, je možné ji splácet klidně 20 let.

Nevýhody americké hypotéky

 • Americké hypotéky mají vyšší úrokové sazby než klasické hypoteční úvěry.
 • Limit financí, které je možné od banky dostat se většinou pohybuje kolem 50 až 70 % hodnoty nemovitosti, u hypotéky je možné dostat i 90 %.
 • Banky pro tento typ úvěru nabízí pouze kratší doby fixace.
 • Na americkou hypotéku není možné uplatňovat slevu na dani ze zaplacených úroků.
 • Banky mají nastavený nižší strop pro finance, které jsou ochotny poskytnout. Stále se jedná o výrazně vyšší částky než v případě spotřebitelských úvěrů.
 • Poskytnutí je spojeno s vyšším poplatkem za schválení úvěru.

Jak americkou hypotéku získat?

A jak tedy americkou hypotéku získat? Požadavky se liší podle jednotlivých poskytovatelů, ale pravděpodobně budete potřebovat právě tyto dokumenty:

 • doklad totožnosti (občanku/pas)
 • výpis z bankovního účtu
 • potvrzení o výši příjmů (není vždy nutností)
 • výpis z katastru nemovitostí
 •  doklad o pojištění nemovitosti
 • dokumenty, které upřesňují měsíční výdaje

Dalšími podmínkami pro zisk je věk nad 18 let, většinou limitován horním stropem 60 let. Žadatel musí být zároveň občanem ČR nebo alespoň cizincem s trvalým pobytem v ČR.

Doporučení pro zájemce o americkou hypotéku

Základem je tedy vybrat vhodného poskytovatele z řad bank nebo dalších subjektů. Někteří jsou ochotni poskytovat americké hypotéky i bez potvrzení příjmů, a to do výše zhruba 50 % hodnoty nemovitosti. Díky tomu se takové hypotéky stávají populární u lidí bez stabilních příjmů. Obecně je její získání jednodušší než získání regulérního hypotečního úvěru.

Zároveň je lepší využít služeb velkých bankovních poskytovatelů než těch nebankovních. Přestože je u nebankovních poskytovatelů získání americké hypotéky jednodušší, právě třeba díky možnosti vzít si takovou půjčku bez prokázání příjmů, často bývají jejich nabídky spojeny s výrazně vyššími úroky a především nečitelnými a vysokými sankčními poplatky.

Nejlepším řešením je obrátit se na hypoteční specialisty, kteří s vámi nabídky porovnají, vysvětlí vám jednotlivá úskalí a celým procesem vás provedou.

Pro transparentní srovnání nabídek můžete použít hypoteční kalkulačku a celý proces vyřešit online, z pohodlí domova a za asistence profesionálů.

 

 

Co hledáte?

Chci sjednat novou hypotéku

Chystáte se koupit nemovitost a chcete získat nejvýhodnější HYPOTÉKU? Využijte naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKU a během 60 sekund získejte přehled o nabídkách hypotečních úvěrů z celého trhu zdarma.

Chci novou hypotéku

Chci refinacovat stávající hypotéku

Splácíte HYPOTÉKU a rádi byste snížili výši svých splátek a získali nižší úrokovou sazbu? Na hypotéce můžete uspořit i několik tisíc korun každý měsíc. Zjistěte kolik můžete ušetřit pomocí naší HYPOTEČNÍ KALKULAČKY.

Spočítat úsporu

Mám nabídku hypotéky ale chci lepší podmínky

Dostali jste nabídku v bance a rádi byste získali VÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU? Zašlete nám svou nabídku a my uděláme vše pro to, abychom ji ještě vylepšili.

Získat nabídku

Chci poradit s financováním

Přemýšlíte o HYPOTÉCE, nebo vás čeká refinancování úvěru. Nevíte si rady? Obraťte se na nás a zeptejte se nás na to co Vás zajímá. Rádi Vám pomůžeme.

Chci se poradit

Zeptejte se nás

Chcete se jen nezávazně zeptat?
Rádi Vám pomůžeme!

Zavolejte nám

731 537 339

Napište nám

Kontakt

S námi je hypotéka jednodušší